Zákaz kouření

Mám dojem, že situace v naší zemi časem dopadne stejně, jako ve Švédsku. Nejprve zakážeme lidem kouřit v hospodách a tím je potupně vyženeme před hospody. Následně jim tedy zakážeme kouření i před těmito podniky. Co přijde pak? Zákaz kouření doma? Budou sestaveny týmy kontrolorů a systémy sankcí?

Ivo Valenta

Švédsko si vytyčilo, že se stane zemí bez kuřáků. Ano, kouření rozhodně zdraví neprospívá. Sám jsem nekuřák, a dokud byla možnost volby, navštěvoval jsem s rodinou podniky nekuřácké. A na výběr jsem jakožto nekuřák měl. Jenže kuřáci tento výběr nemají. Přitom to, zda budou kouřit nebo ne, je jejich svobodná volba.

Logicky by také mělo být svobodnou volbou provozovatelů jednotlivých hospod a dalších podniků, zda v nich budou mít vymezené prostory pro kuřáky či nikoliv. Proč je nutné lidem stále přikazovat, zakazovat, omezovat a vychovávat je? Nepatříme snad do kategorie homo sapiens?

Vždyť historie už mnohokrát dokázala, že ten, kdo bude chtít, si stejně cestu najde a stupidní zákazy obejde. Navíc moderním trendem je zdravý životní styl, takže kuřáků ubývá tak jako tak a žádné zákazy na tom nemají nejmenší podíl.

Reklama: