Gerhardovi Schröderovi, že Spojené státy jednají s Německem jako s banánovou republikou

BERLÍN | Bývalý německý spolkový kancléř Gerhard Schröder ostře odsoudil politiku Spojených států na mezinárodní scéně a zvláště ve vztahu k Německu. Washington podle Schrödera svojí politikou ruinuje světový ekonomický řád, přičemž své partnery degraduje do pozice obyčejných vazalů. Informoval o tom německý deník Handelsblatt, na který se odkazuje slovenský web HlavnéSprávy.sk.

Gerhard Schröder | repro: Der Spiegel

„Pod vlajkou svobody a volného trhu Donald Trump ve skutečnosti ničí pravidla, které regulují světový hospodářský systém, přičemž navíc předepisuje ještě i svým partnerům a spojencům co mohou a co nesmí dělat“, konstatoval Gerhard Schröder. A dodal: „On nepotřebuje partnery, ale vazaly,“ řekl Schröder na adresu DJ Trumpa.

Pro Gerharda Schrödera je zvlášť nepochopitelné a pohoršující, co všechno si dovoluje kontroverzní americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenelle: „Jak si vůbec dovoluje americký velvyslanec otevřeně kritizovat německý obranný rozpočet a útočit na německý automobilový průmysl,“ ptá se Gerhard Schröder.

DJT kadí z tlamy | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Christinne Muschi)

Podle jeho mínění by spolková vláda neměla hrát na mrtvého brouka a měla by amerického ambasadora důrazně upozornit: „Německo není banánová republika!“ řekl.

Gerhard Schröder rovněž připomněl, že ve světě probíhají zřetelné tektonické posuny, když na jedné straně SS stále disponují nezanedbatelnou silou, ale na druhé straně se stále více začíná prosazovat potenciál Asie a Číny. Pokusy kritizovat Čínu a její projekt „hedvábné stezky“ jsou podle Gerharda Schrödera nenáležité a nepatřičné, protože jde o dopravně logistický projekt, který výrazně urychlí zbožní výměnu mezi Evropou a Dálným východem.

Zdravý rozum přitom diktuje, že rostoucí role Číny ve světové ekonomice se automaticky promítne i do posílení odpovědnosti Pekingu za fungování světového ekonomického systému.

Reklama: