Rusofobie na steroidech: V Lotyšsku chtějí zavést daň za užívání Ruštiny

RIGA | Kandidát na funkci ministra kultury Lotyšska od frakce Národní jednota Nauris Puntulis prohlásil, že je třeba zavést nové daně na všechny publikace a média, které nevycházejí a nevysílají v lotyštině, především na ruskojazyčné média a publikace. A jde ještě dál. Chce tvrdou cenzuru.

Nauris Puntulis – lotyšský nacista | repro: Nacionālā apvienība

Zdůraznil, že to začne prosazovat hned po nástupu do funkce ministra kultury. Ruské média otevřeně označil za nepřátelské a chce jejich zrušit, což není nic jiného než rusofobní cenzura vystřižena jako od nacistů, kteří zemi v minulosti ovládali a čase se vracejí.

„Nemyslím si, že daňoví poplatníci by měli financovat zajištění okrajových částí Lotyšska ruskojazyčnými médii nepřátelskými vůči našemu státu. Tuto situaci by bylo možné regulovat měnící se sazbou DPH. První sazba DPH bude pro média, které vycházejí v lotyštině, druhá – vyšší sazba bude pro média vycházející v řeči třetích stran, třetí sazba může být pro média, například, erotického charakteru,“ uvedl kandidát na funkci ministra kultury, kterého cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Svým prohlášením zaútočil na ruskojazyčnou menšinu a pošlapal Evropskou listinu lidských práv a svobod, která je součástí Smlouvy o Evropské unii. Ovšem rusofobie a protislovanský rasismus je v EU podporován samotným Bruselem.

V rozhovoru pro deník Neatkariga nacista Nauris Puntulis řekl: „Nikdy jsem nepodporoval myšlenku, že máme investovat tolik do přístupnosti obsahu v ruštině. Nesouhlasím ani s myšlenkou, že máme podporovat mediální prostor v ruštině, protože budeme mít obavy, že divák nebo posluchač se bude vzdělávat v cizím mediálním prostoru, což není v zájmu našeho státu.“

Dále pak dodal: „Pokud člověk má zájem o politické procesy ve státě, ať to dělá používaje státní jazyk,“ zdůraznil Nauris Puntulis, který zanedlouho vstoupí do funkce ministra kultury Lotyšska. Ruský jazyk je uznán EU jako jazyk menšin na územích obývaných ruskojazyčnými skupinami.

Nacistické lotyšsko

Opoziční politici a média se ostře vyhradili vůči výrokům a plánem budoucího ministra, označili je za nacistické, protože ministr kultury chce zcela zlikvidovat média, které vycházejí nebo vysílají v jazycích národnostních menšin a vlastně vůbec vymazat používání jiných řečí, kromě lotyštiny.

Zástupci ruské národnostní menšiny připomněli, že v Lotyšsku jim vzali už všechno, zůstalo už jen Čechovo divadlo, ale i toto divadlo, podle všeho, po nástupu do funkce nového ministra kultury bude mít obrovské problémy.

Zástupci národnostních menšin zdůraznili, že kultura národnostních menšin a média stát podporuje ve všech zemích Evropské unie – proč by to měli zrušit právě v Lotyšsku?

Připomněli také, že i zástupci národnostních menšin přispívají do státní pokladny – proč by tedy nebyly podporováni státem, jako všichni ostatní obyvatelé této země, proč by měli být diskriminováni?