Rusko-gruzínská krize pokračuje; Nadávky Putinovi v televizi vyhnali nespokojené lidi do ulic

TBILISI | Gruzínská televizní stanice Rustavi 2 v noci na pondělí dočasně pozastavila vysílání. K zastavení přenosu došlo poté, co stovky občanů Tbilisi vyjádřily své znepokojení, když moderátor Georgij Gabunija v neděli večer svůj autorský pořad P. S. zahájil nadávkami na adresu ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina.

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak v noci občané budovu televizní stanice zaházeli metlami, vejci a lahvemi poté, co moderátor autorského pořadu P. S. Georgij Gabunija v neděli svůj přenos zahájil nadávkami na adresu ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina.

Lidé před budovou zároveň požadovali propuštění moderátora a odstoupení generálního ředitele Nika Gvaramia. amotný generální ředitel incident okomentoval a oznámil, že vulgarismy v přenosu považuje za nepřijatelné, ačkoliv prý souhlasí s postojem moderátora.

Společnost zveřejnila oficiální prohlášení, ve kterém se za vulgární výrazy moderátora omluvila. Mezitím vystoupení moderátora Gabunija odsoudili prezidentka a premiér Gruzie a také obrovský počet uživatelů sociálních sítí, kteří se bojí, že rusko-gruzínské vztahy se mohou ještě více vyostřit. Televizní stanice své vysílání obnovila ráno v 5:30.

Dříve Rustavi 2 vydal prohlášení, že slova moderátora Georgije Gabunija neodrážejí pozici televizního kanálu. Společnost se omluvila za to, že novinář nadával Putinovi, ale poznamenala, že Gabunija prozatím nepropustí. Kanál vyjádřil znepokojení nad postojem gruzínských orgánů a považoval to za projev cenzury.

Prezidentka Salome Zurabišviliová Gabunija odsoudila. Řekla, že takové chování je v rozporu s gruzínskými tradicemi a přispívá pouze ke zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Gruzínský premiér Mamuka Bachtadze také kritizoval televizního moderátora.

Georgij Gabunija je autorem programu P. S. na kanálu Rustavi 2. Večer 7. července zahájil přenos programu obscénním nadáváním na Putina. Gabunija v ruštině oslovil ruského prezidenta a nazval ho „páchnoucím okupantem“ a také řekl, že Putin a „jeho otroci“ nemají místo „v naší krásné zemi“.

Gruzínská televizní stanice Rustavi 2 se rozhodla vyhodit z práce moderátora Georgije Gabunija. Ten během přenosu nadával ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. S tímto rozhodnutím přišel orgán samosprávy televizní stanice. Gabunija po dobu dvou měsíců nebude schopen připravovat nebo vést televizní pořady na kanálu.

Vladimir Vladimirovič Putin nevěří svým uším | foto: sputnik (Philippe Wojazer)