Spojené státy vypověděly jadernou dohodu, tak Írán obnovil obohacování uranu

TEHERÁN | Teherán překročil úroveň obohacování uranu, která byla stanovena jadernou dohodou, informoval o tom oficiální zástupce íránské organizace pro atomovou energii Behrooz Kamalvandi. Dohoda však loni v květnu pozbyla formální platnosti.

Íránský závod na obohacování uranu | repro: Sputnik (© AP Photo / Vahid Salemi)

„Dnes jsme překonali 3,67 %,“ cituje jeho prohlášení agentura IRNA. Íránské úřady v neděli varovaly, že během několika hodin země začne s obohacováním uranu nad limit 3,6 procenta. Porušily tak omezení, které stanovuje jaderná dohoda z roku 2015. Ovšem dohoda byla vypovězena Spojenými státy a ty zavedly na Írán opět sankce a zbylí účastnici nedokázali dodržení dohody zajistit – zrušit americké sankce, nebo nabídnout jejich kompenzaci.

V sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, kterého se snažil odradit od dalšího oslabování jaderné dohody. Ovšem spletl si telefon a měl volat do Washingtonu, jelikož DJ Trump dohodu porušil jako první a to jejím vypovězením. Proto není de jure platná, jelikož bylo vícestrannou, mezi Íránem, Čínou, Francií, Německem, Ruskem, Spojeným královstvím a Spojenými státy.


V pátek vypršelo 60denní ultimátum, které dal Teherán signatářům mezinárodní smlouvy o omezení íránského programu. Ti měli pomoci Íránu vyhnout se sankcím Washingtonu, který loni od dohody odstoupil.
Náměstek íránského ministerstva zahraničí Abbás Arákčí dříve prohlásil, že Evropská unie nebyla schopna splnit své závazky a ochránit Teherán před americkými sankcemi.
Na tiskové konferenci dále uvedl, že Teherán bude každých 60 dnů odstupovat od části svých závazků vyplývajících z jaderné dohody, dokud ostatní signatáři nepřijmou opatření, která by ochránila Írán před americkými sankcemi.

Reklama: