Rusko navrhlo Indii společnou výrobu moderních ponorek

NOVÉ DILLÍ – MOSKVA | Indie vyhlásila výběrové řízení na nákup šesti diesel-elektrických ponorek. Ruská nabídka zahrnuje útočnou moderní ponorku třídy Lada (také známou jako Amur-1650) určenou také pro ochranu námořních přístavů a provádění průzkumů. Informoval Vladimir Nikolejevič Drožžov, náměstek ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci.

Ilustrační snímek

Ponorky třídy Lada jsou považovány za jedny z nejtišších a v případě vítězství ve výběrovém řízení nebudou jen montovány na základě ruské licence. Rusko navrhuje společnou konstrukci ponorek indickými a ruskými inženýry, ale stavět by je měli samotní Indové.

„Nabídli jsme Indii postavit ponorky na základě našeho projektu Amur-1650. Předběžná nabídka, kterou jsme poslali Indii, je výhodnější ve srovnání s nabídkami dalších partnerů. Nenabízíme licencovanou výrobu, ale společné projektování a výrobu prvního exempláře,“ řekl Drožžov, Vladimir Nikolejevič.

Podle něj indická strana bude moci získat všechny technologie nezbytné pro vybudování celé série ponorek. Navíc Rusko nabízí instalaci na loď raketových zbraní BrahMos, které země vyrábějí spolu od roku 1998 (masová výroba začala v letošním březnu). „Tento projekt může být úspěšně realizován v zájmu obou zemí,“ řekl Vladimir Nikolejevič Drožžov.

Ponorky nejsou jediným typem zbraní, které Moskva nabízí Novému Dillí. Indie má dostat 18 ruských bojových letadel Su-30MKI pro modernizaci svého letectva. Kromě toho, v rámci dalšího výběrového řízení na dodávku 110 lehkých stíhaček pro indické letectvo je jedním z favoritů ruský MiG-35.

Podle Drožžova, Vladimira Nikolajeviče Indie se také může stát prvním zahraničním operátorem ruského stíhacího letounu páté generace Su-57. Jeho úspěšné zařazení do provozu v ruské armádě může také přispět k obnovení rusko-indického projektů FGFA, který předpokládá společné vytvoření stíhacího letounu páté generace na základě Su-57.

V letošním roce Indie za podpory Ruska realizovala další velký obranný projekt – postavila na svém území továrnu na výrobu samopalů Kalašnikov 200. Země také schválila dohodu ve výši 1,93 miliard dolarů na modernizaci svých hlavních bojových tanků T-90 na verzi T-90MS.

Navzdory nátlaku Spojených států (SS) Indie také vyjadřuje zájem o dodávky několika nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Podle Ruska, pokud budou první platby provedeny do konce roku, dodávky začnou v roce 2020.