Víme za jakých okolností bude Turecko používat raketové systémy S-400

ANKARA | Spolupráce Turecka s Ruskem v této otázce byla opakovaně kritizována Severoatlantickou aliancí (SA) na příkaz Spojných států (SS) a samotnými SS, když zmiňovali obavy o bezpečnost a neslučitelnost S-400 s protivzdušnými systémy aliance. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že dohoda mezi Moskvou a Ankarou o dodávce S-400 Turecku je hotová věc. V Rusku se už komplety připravují na letecké odeslání.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

Erdoğan v rozhovoru pro turecký časopis Hurriyet uvedl, že Ankara bude používat ruské raketové systémy S-400 v případě možného útoku na Turecko: „Někteří se diví, proč nakupujeme a děláme takovou investici. V případě potřeby budeme mít právo je používat. Pokud nás někdo napadne, použijeme tyto raketové systémy, což je důvod, proč děláme takovou investici,“ vysvětlil prezident.

Potvrdil také připravenost Turecka účastnit se společné výroby systémů S-400. „Co se týče společné výroby, nemáme s Ruskem žádné problémy. Na samém začátku jednání s ruským prezidentem Putinem jsme v této věci uzavřeli dohodu. Doufám, že začneme společnou výrobu, protože v tuto chvíli nejsou žádné problémy,“ řekl Erdogan s odkazem na různé spekulace ze strany těch, kteří chtějí, aby Turecko opustilo tuto dohodu.

V pondělí Erdogan prohlásil, že přípravy na dodání ruských systémů již byly zahájeny. „S Ruskem byly dohodnuty termíny, ale nenuťte mě, abych je jmenoval, není to správné. Kde v Turecku budou nasazeny systémy protivzdušné obrany? To je dohodnuto příslušnými orgány, konkrétně ministerstvem obrany a generálním štábem. Rozhodnou se,“ řekl.

Recep Tayyip Erdoğan a Donald John Trump v japonské Ósace | repro: Hürriyet Daily News


Turecko a SS jsou již několik měsíců ve při kvůli turecké snaze koupit S-400. Americká strana tvrdí, že systém není slučitelný s vojenskými standardy SA a představuje hrozbu pro stíhačky F-35. Ale to zsmotná Aliance popírá, ta má jiné důvody kritiky – rusofobii.
Washington vyhrožoval, že uvalí sankce na Ankaru v rámci zákona o boji proti americkým protivníkům (CAATSA). Teroristický zákon, který vydírají SS jiné země, které spolupracují s Ruskem. Zákon je v rozporu s Chartou OSN, jelikož popírá suverenitu jiných zemí a SS si vynucují platnost své legislativy mimo území své svrchovanosti.
SS daly Turecku čas až do konce července, aby zrušily dohodu S-400 a nebo zrušily kupní smlouvu na nákup amerických F-35. Před tím byl termín konec června. Turci se jen smějí.
Ankara opakovaně zdůrazňovala, že ruské systémy nejsou spojené s bezpečností SA, SS nebo F-35 a že rozhodnutí o nákupu S-400 není zaměřeno na třetí zemi.
Rusko a Turecko uzavřely dohodu ve výši 2,5 miliardy dolarů na dodávky systémů S-400 v prosinci 2017. V prosinci 2018 Spojené státy nabídly Turecku systémy Patriot za 3,5 miliardy dolarů. Ankara však uvedla, že tyto podmínky dohody jí nevyhovují.
Turci již zaplatili za více jak sto letounů F-35. SS vzkázaly, že letouny nedodají, pokud bude mít Turecko S-400. Turecký prezident na to reagoval, že to jsou zloději.

F -35 | reprodukované foto: The Drive