V Rusku představili nový koncept letadlové lodě

PETROHRAD | Nová koncepce neatomové letadlové lodě pro vojenské námořnictvo předpokládá rozmístění mořských bezpilotních letounů, oznámil v rozhovoru pro Sputnik vedoucí Krylovova státního vědeckého střediska Pavel Vasiljevič Filippov.

Pavel Vasiljevič Filippov | repro: krylov-centre.ru

„Vypracovali jsme koncepční model víceúčelové letadlové lodě s plynovou turbínou o malém výtlaku, asi 40 tisíc tun… Celkem může být na palubě rozmístěno kolem 40 letadel a vrtulníků, a dokonce i více,“ dodal.

Filippov nevyloučil také rozmístění nejnovějších ruských palubních bezpilotních letounů typu Ochotnik. Projekt tohoto těžkého dronu vyvíjí společnost Suchoj a první let je naplánován už na letošní rok. Kromě toho je možné rozmístit na letadlové lodi stíhací letouny Su-57.

„Teoreticky se dá jistý počet těchto letounů vzít na palubu za podmínek jejich ‚přizpůsobení moři‘ – snížení váhy a změny některých prvků konstrukce,“ vysvětlil Filippov, Pavel Vasiljevič. Přitom podotkl, že se zatím neuvažuje o Su-57 jako o letadlu námořího letectva.


Celková hodnota projektu nové letadlové lodě se odhaduje na 200 miliard rublů (71,5 miliard Kč), doba její výstavby na pět let (od okamžiku podepsání smlouvy o výstavbě včetně technického projektování až do spuštění na vodu). Krylovovo státní vědecké středisko očekává uzavření smlouvy s Ministerstvem obrany RF o vypracování předběžného projektu lodě.
V současné době je ve složení ruského vojenského námořnictva jen jedna letadlová loď, přesněji řečeno, těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov, který byl zprovozněn už v roce 1991.
V současné době prochází modernizací, jeho provoz má být obnoven za dva roky.

Reklama: