Nemáme žádnou šanci chránit se před ruskými a čínskými raketami, míní odbornice ze Spojných států

WASHINGTON | Americká expertka na jaderné zbraně Amy F. Woolfe v Kongresu SS potvrdila, že Spojené státy (SS) se nedokáží bránit před ruskými a čínskými balistickými raketami, informuje o jejich slovech slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Bílý dům ve Washingtonu v plamenech | repro: YTB

Poměrně podrobně se americkým možnostem obrany v souvislosti s čínskými a ruskými raketami lze seznámit také v článku „An ‚Arms Race in Speed‘: Hypersonic Weapons and the Changing Calculus of Battle“, publikovaném na americkém portálu www.armscontrol.org.

Amy F. Woolfe uvedla, že když sledovala doma zprávy, uvědomila si jak moc jsou Američané znepokojeni ruskými Avangardem a faktem, že se Spojené státy nedokáží před ruskými Avangardy ubránit.

Přiznala se, že ji tato frustrace běžných Američanů překvapila, protože ona jako odbornice ví, že se Spojené státy nedokáží ubránit nejen před ruskými Avangard, ale nedokáží se ubránit ani před běžnými strategickými balistickými raketami Ruska a Číny starší generace.

Podle jejích slov Američané mohou jedině brzdit aktivity Ruska a Číny, což představuje široký komplex kroků, vedoucích k tomu, že pro protivníka bude velmi nevýhodné podniknout náhlý jaderný úder vůči Spojeným státům. Amy F. Woolfe zamlčuje skutečnost, že ani Rusové a ani Číňané nemají ve své doktríně jaderného úderu zahrnutou možnost prvního preventivního úderu, tuto možnost mají ve vojenské doktríně jen Američané.

Avangard – raketový komplet | repro: Ministerstvo obrany RF

„Rusové a Číňané však hovoří jednoznačně, v případě pokud libovolná země podnikne na jejich území jaderný útok, okamžitě odpoví svým jaderným arzenálem. Podobně odpoví i v případě, pokud by bylo zřejmé, že v konvenční válce utrpí zdrcující porážku. Rusové byli ještě otevřenější, když jednoznačně uvedli, že na jakýkoliv jaderný útok vůči Rusku bude následovat ruský útok vůči Spojeným státům,“ píše slovenský deník.

Amy F. Woolfe uvedla, že ruské rakety Avangard, které dokáží manévrovat nejsou pro americké odborníky novou hrozbou. Ti američtí odborníci, kteří znají ruský a čínský jaderný potenciál dobře vědí, že proti ruským a čínským raketám neexistuje ve Spojených státech žádná obrana. PVO systémy ve Spojených státech jsou na úrovni tehdejších sovětských S-125 vyráběných v 60. letech minulého století (navrženo v 50. letech) a jmenují se Patriot.

Reklama: