Britský velvyslanec v SS odstoupil poté, co urážel DJ Trumpa

WASHINGTON | Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch odstoupí kvůli skandálu okolo úniku jeho telegramů kritizujících americkou administrativu. Informoval Sputnik s odkazem na britská média, před jeho odstoupením.

Sir Kim Darroch vidí v DJ Trumpovi jen jednoduchého burana z Balíkova?

„Od momentu úniku oficiálních dokumentů z velvyslanectví vzniklo mnoho různých spekulací ohledně mého postu a délce mého působení na postu velvyslance. Chci ukončit tyto spekulace. Současná situace neumožňuje, abych pokračoval ve své práci, jak bych chtěl,“ uvádí velvyslanec v dopisu, který by adresován stálému zástupci ministra zahraničních věcí Simonu McDonaldu. Text dopisu byl médiím rozeslán britským ministerstvem zahraničí.

Televize CNN dříve oznámila, že britský velvyslanec ve Spojených státech v diplomatických telegramech poslaných do Londýna nazval amerického prezidenta Donalda Trumpa nešikovným a nekompetentním. Podle televizního kanálu britský velvyslanec použil tajné diplomatické telegramy a informační poznámky, aby informoval britskou vládu, že kariéra amerického vůdce může skončit hanbou.

Konflikty v Bílém domě označil Darroch za boje na ostří nože a americká administrativa byla ohodnocena jako správně nefungující. Tisková služba Bílého domu později rozšířila slova DJ Trumpa, který uvedl, že britský velvyslanec nesloužil dobře pro království.

DJ Trump poté Darrocha zkritizoval na svém Twitteru a označil ho za hloupého. V pondělí oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat, přestože se ho zastávala britská vláda. Americká strana pak Darrochovi zrušila pozvánku na pondělní večeři, kterou pořádal americký ministr financí Steven Mnuchin pro katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního.

Trump zkritizoval také premiérku Theresu Mayovou. Podle něj britská premiérka způsobila v zemi nepořádek i přes jeho rady se vydala se špatnou cestou, která nevede ke konci. Na závěr Darrochovi doporučil, aby se místo kritiky amerického vedení raději věnoval vyjednávání ohledně brexitu.