Dva tisíce mrtvých. Turisté odmítají přestat navštěvovat toxické město duchů v Austrálii

WITTENOOM | Australské úřady žádají turisty, aby se drželi dál od města Wittenoom v západní Austrálii, a varují, že vzduch je tam může zabít. Však ve snaze udělat si na Instagram originální foto mnoho lidí neváhá ani riskovat své zdraví. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Varování před vstupem do toxického města Wittenoom | reprodukovaný ořez fotografie
foto: wikipedia.org | autor: Five Years | licence: CC BY-SA 3.0

Město Wittenoom se objevilo na mapě Austrálie v 30. letech minulého století v blízkosti ložisek azbestu. Environmentální katastrofa však zničila život obyvatel tohoto města, píše agentura o místě, kde i vzduch zabíjí.

Navzdory velkým cedulím na cestě do toxického města, které varují před nebezpečím, navštěvují Wittenoom každoročně kvůli „selfiečku“ tisíce turistů.

Podle vedoucího okresu Ashburton Roba Paula někteří touroperátoři vidí zlatý důl v těchto cestách, takže tam organizují prohlídky s průvodcem.

„Mohou si myslet, že se jedná o dobrodružnou turistiku, ale jedná se o opravdu nebezpečné výlety a je třeba je zastavit,“ řekl Paul ABC News.

Wittenoom je malé městečko nacházející se v jedné z mnoha pouští Austrálie. Vzkvétalo v letech 1930–1950, kdy se tam aktivně rozvíjel těžební průmysl.

V 60. letech bylo opuštěno poté, co 2000 lidí zemřelo na nemoci způsobené kontaktem s azbestem. Od té doby se Wittenoom stalo městem duchů, které je pokryto silikátovým prachem.

Reklama: