Čína uvedla do provozu první ledoborec vlastí výroby

ŠANGHAJ | První čínský ledoborec vlastní výroby Süe-lung 2 (Sněžný drak) byl v lodním doku v Šanghaji oficiálně předán Čínskému centru polárních výzkumů, v brzké době se vydá na první polární expedici. Informace jsou uvedeny ve zprávě výboru pro vědu a techniku Šanghaje.

Süe-lung 2 (Sněžný drak) | repro: Sputnik (© AFP 2019 / Stringer)

Stavba prvního čínského ledoborce byla zahájena v roce 2016. Tehdy se uvádělo, že rozpočet na nový ledoborec činí asi 153 milionů dolarů, samotná stavba měla trvat okolo dvou let. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dodnes Čína měla pouze jedno vědecko-výzkumné plavidlo ledové třídy Sněžný drak, které bylo postavené na Ukrajině v roce 1993 v Chersonském lodním závodu, Čína ho koupila v roce 1994, připomíná agentura.

Uvádí se, že Sněžný drak 2 je o něco menší než loď postavená na Ukrajině, délka čínské lodi je 122,5 metrů, šířka 22,3 metru. Ponor lodi s výtlakem 13,9 tun je 7,85 metrů. Posádka je tvořena z 90 lidí. Ledoborec dokáže vyvinout rychlost 12-15 uzlů. Sněžný drak 2 dokáže rozbíjet led o tloušťce 1,5 metru jak nosovou, tak i záďovou částí, v tomto případě bude rychlost dosahovat 2-3 uzlu.

V nejbližší době se loď vydá na testovací plavbu, při které vědci zkontrolují funkčnost všech systémů a provedou potřebné úpravy. Až poté se oba Sněžní draci vydají na 36. čínskou antarktickou expedici. V porovnání se svým starším druhem má Sněžný drak 2 větší výkon a lepší schopnosti na rozbíjení ledu, jsou na něm nainstalovány přední vědecké přístroje, ale jeho nosnost je nižší.