Britské lži? Írán se údajně pokusil zadržet britský tanker. Co se vlastně stalo?

TEHERÁN | Tři íránské lodě se údajně pokusily zabránit proplutí britského obchodního plavidla přes Hormuzský průliv. Informoval o tom kanál Sky News s odkazem na zdroj v britské vládě. Informuje o podezřelé zprávě, které by mohla být i fake news, světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Union Jack v plamenech | repro: FARS

Podle kanálu Sky New fregata Britského královského námořnictva HMS Montrose byla nucena ústně varovat íránské lodě, které se poté otočily. Informace o incidentu potvrdili agentuře Reuters i na britském ministerstvu obrany. Jedná se o válečnou propagandu, po pirátském ukradení íránské lodě u Gibraltaru Brity? Pomáhají vyprovokovat Britové útok pod falešnou vlajkou Spojeným státům vůči Íránu, tak jak společně vyráběli lži, aby mohli zaútočit na Irák?

„Fregata Britského královského námořnictva HMS Montrose byla nucena vplout mezi britskou obchodní loď British Heritage a íránské lodě, které se po ústním varování otočily,“ uvedli na úřadu. O postavení v jakých vodách se britské lodě a íránské čluny nacházely nebylo Brity poskytnuto, proto se opravdu může jednat jen o válečnou propagandu a přípravu občanů na válku. Aby se pak nedivili.

Ve středu CNN s odkazem na zdroj v americkém ministerstvu obrany informovala, že pět malých lodí, které údajně patří Íránu, připluly k britskému ropnému tankeru v Perském zálivu a požádaly o zastavení v blízkosti íránských teritoriálních vod. CNN je známa tím, že až 80% informací, které sděluje do světa jsou lži, dezinformace a propaganda.

Minulý týden gibraltarská policie a příslušníci celní správy spolu s britským námořnictvem poblíž Gibraltaru provedli pirástký akt a ukradli íránský tanker Grace I plující pod panamskou vlajkou. Ten údajně přepravoval ropu do Sýrie, což byla lež a bylo prokázáno, že to byl projev válečné propagandy.

Íránské ministerstvo zahraničí v této souvislosti předvolalo britského velvyslance a požádalo o okamžité propuštění tankeru, zákrok silových složek označilo za porušení mezinárodního práva. Později námětek íránského ministerstva zahraničí Abbás Arákčí popřel, že by supertanker Grace I, mířil do Sýrie.

Jeden z velitelů Íránských revolučních gard minulý pátek pohrozil, že pokud tanker, který zadržely gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem, nebude okamžitě propuštěn, tak íránské úřady obsadí britský tanker, což lze považovat jen jako rétorické cvičení.