Plánovali DJ Trump a Bibi Netanjahu po telefonu válku proti Íránu

WASHINGTON | Americký vůdce Donald John Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu telefonicky diskutovali o údajných nepřátelských krocích Íránu na Středním východě. S odvoláním na čtvrteční prohlášení zástupce mluvčí Bílého domu Judda Deere o tom informovala agentura AP.

DJ Trump a Bibi Netanjahu | repro: Midlle East Monitor

Oba lídři se podle Deere povídali o prosazování společných bezpečnostních zájmů včetně omezení zlovolných kroků Íránu v regionu. Úřad izraelského premiéra v této souvislosti uvedl, že Netanjahu ocenil prezidenta za záměr uvalit na Írán dodatečné sankce.

Bibi Netanjahu je podle AP známým kritikem Teheránu, který se zavázal, že Íránu nikdy nedovolí, aby vyvinul jadernou zbraň. V případě útoku na Írán ze strany Spojených států bylo slíbeno Izraeli z Íránu, že bude vymazán z politické mapy. Na to DJ Trump slíbil Íráncům vyhlazení, tedy genocidu.


Vůdce SS Donald Trump dohody mocností, která omezovala íránský nukleární program, odstoupil již v květnu 2018 a následně obnovil sankce na Írán včetně embarga na dovoz ropy.
Začátkem května 2019 SS sankce vůči Íránu ještě zpřísnily, když zrušily všechny dosud platné výjimky ze zákazu dovozu íránské ropy.
Napětí mezi oběma zeměmi od doby graduje. Vše vyprovokoval sám DJ Trump a nyní se diví, že Írán dohodu opouští, proto lze předpokládat, že důvod vypovězení dohody, je plánována válka a invaze do Íránu.
Írán v květnu 2019 oficiálně pozastavil určitá plnění vyplývajících z dohody o svém jaderném programu, kterou v roce 2015 uzavřel se světovými velmocemi.
Dohoda zavazující Teherán k výraznému omezení jaderných kapacit výměnou za zrušení mezinárodních ekonomických sankcí. Americké sankce uvalené na Írán jsou ekonomickým terorismem a porušují mezinárodní právo a Chartu OSN.

Reklama: