Další britská provokace u ruského pobřeží Černého moře

MOSKVA | Letoun radioelektronického průzkumu Královského letectva Bombardier Global Express Sentinel R. 1 s palubním číslem ZJ692 podruhé za dva dny proletěl podél ruského černomořského pobřeží. Vyplývá to z údajů leteckého radaru Plane Radar.

Sentinel R.1 ZJ692 5 Sqdn. RAF | reprodukovaný ořez fotografie
zdroj: wikipedia.org | autor: Jerry Gunner | licence: CC BY 2.0

Na portálu se uvádí, že letoun misi ukončil v 6:10 a vrátil se na základnu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Letoun radioelektronického průzkumu Královského letectva, palubní číslo ZJ692, Bombardier Global Express Sentinel R. 1, volací značka RRR7309, vykonává průzkumný let podél ruského pobřeží Černého moře,“ uvádí Plane Radar.

Britské letadlo u ruských hranic létalo již včera, kdy stejný letoun obletěl kruh v oblasti Novorossijsku ve vzdálenosti 61,3 kilometrů od pobřežní čáry. Následně letoun obletěl černomořské pobřeží a u Sevastopolu se na vzdálenost 100 kilometrů přiblížil k pobřeží. Poté se vrátil na základnu.


​V poslední době se objevují zahraniční bezpilotní letouny a výzvědná letadla, mj. americká, stále častěji u hranic Ruska. Byly pozorovány nad Černým mořem, u Kaliningradské oblasti a také nedaleko ruských základen v Sýrii.
Dne 17. června stíhací letouny Su-27 zachytily americké bombardéry B-52N, které se blížily k ruským hranicím ze směru Černého a Baltského moře. Ruská letadla provedla jejich zachycení v souladu s mezinárodními předpisy.
V dubnu ruská armáda uvedla, že během průzkumných misí v blízkosti vzdušného prostoru země zachytila 20 zahraničních letadel. Nebyly však zaznamenány žádné případy narušení hranic.
Od března jsou častější i lety jaderných strategických bombardérů Boeing B-52N. Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzývalo Washington, aby takové operace zrušil, ale Pentagon to odmítl.