Bouře v Řecku zabila dva Čechy

ATHÉNY – PRAHA | Ve středu večer se severní částí Řecka prohnaly bouře s krupobitím, které zabíjely. Na ničivé následky bouří zemřelo minimálně šest turistů, jsou mezi nimi i dva Češi. Úmrtí dvou českých občanů dnes potvrdilo ministerstvo zahraničí.

Morová smrtka | repro: © Fotolia / Stuart

Čeští občané zemřeli v obytném přívěsu na poloostrově Chalkidiki, který se s nimi kvůli silnému větru převrátil. Při bouřích v Řecku bylo celkem zraněno asi 100 lidí. Zemřeli i další čtyři zahraniční turisté, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Severní část Řecka je v době letních prázdnin zaplněna tisíci cizinců, a právě tady po několika dnech s tropickými teplotami okolo 40 stupňů živel řádil. Ve středu večer poloostrov Chalkidiki zasáhly prudké lijáky a krupobití. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov.

Agentura AFP uvádí, že postarší česká dvojice zemřela poté, co vítr poblíž Nea Propontida převrátil jejich karavan. V karavanu byli celkem tři lidé, třetí oběť neštěstí přežila se zraněními.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová ČTK uvedla, že třetí pasažér z karavanu je v nemocnici a ministerstvo mu poskytuje veškerou potřebnou pomoc. Také dodala, že o dalších Češích informace prozatím ministerstvo nemá.

„České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc,“ uvedla tisková mluvčí. Agentury uvádějí, že mezi dalšími mrtvými je dospělý Rus s malým chlapcem, na které nedaleko jejich hotelu spadl strom. Zemřela také dospělá turistka a osmiletý hoch z Rumunska, které zabila část padající střechy.

Lékař z nemocnice ve městě Nea Mudania Athanisios Kaltsas Reuters oznámil, že něco takového ve své 25leté kariéře zažil poprvé. Místní řecké úřady na Chalkidiki vyhlásily mimořádný stav. Celou noc následky živlu odklízelo přes 140 hasičů. Deště by podle meteorologů měly dnes ráno skončit.