Putin a Zelenskyj poprvé jednali. Telefonicky

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a nedávno zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj uskutečnili telefonické jednání. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Sergejeviče Peskova se jednání uskutečnilo po iniciativě ukrajinské strany.

Vladimir Vladimirovič Putin telefonuje | repro: © Sputnik (Alexej Nikolskij)

„Byly projednány otázky urovnání situace na jihovýchodě Ukrajině a společné úsilí po návratu osob zadržených oběma strany,“ uvádí se v tiskové správě Kremlu.

Uvádí se, že během jednání byla dosažena dohoda o pokračování práce v těchto oblastech na úrovni odborníků. Prezidenti také projednali možnost pokračování kontaktů v normandském formátu.

Aktuální rozhovor je prvním kontaktem ruského prezidenta a ukrajinského komika po zvolení nového prezidenta Ukrajiny. Předtím lídři obou stran nejednali telefonicky, neměli žádné osobní rozhovory, ani si nevyměnili žádné písemné zprávy.

Dříve Zelenskyj navrhl Putinovi schůzku v hlavním městě Běloruska – Minsku. Podle něj by se setkání také měli zúčastnit lídři Spojených států, Francie, Velké Británie a Německa. V komentáři k této iniciativě Peskov sdělil, že ji Moskva bude zvažovat, ale je nutné popřemýšlet nad tím, zda takový summit má nějaké vyhlídky.

Sám Putin uvedl na žádost novinářů okomentovat návrh Zelenského, že Rusko se nikdy nevyhýbalo žádnému z formátů řešení konfliktu na Donbasu. Dodal také, že takovému setkání by samozřejmě měla předcházet dobrá příprava.