Zeman si hraje s Babišem jako s myší. Staňka neodvolá, neodvolá a neodvolá

PRAHA | Znovu hrozí rozpad vlády. Situace se ale bude dále rozvíjet až po tom, co se prezident Zeman v Lánech potká s vůdcem ČSSD a islamofilem Janem Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem. ČSSD chce řešit situaci v pondělí na jednání předsednictva strany.

Druhý Babišův soubor kreténů se Zemanem | foto: PL

Včerejší schůzka Andreje Babiše (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem zatím vládní krizi nevyřešila.„Vysvětlil jsem panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. On má svůj pozitivní názor na pana Staňka,” řekl Babiš po schůzce, kterého cituje Sputnik.

Premiér uvedl, že názor na zvoleného nástupce na Ministerstvu kultury zůstává u Zemana stejný. „Pana Šmardu nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post,“ dodal s tím, že řešení se bude hledat v pátek, protože se má s prezidentem sejít předseda ČSSD Jan Hamáček a navržený nástupce ministra kultury Michal Šmarda.

Prezident Zeman nepřijal demisi Staňka a zatím nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což hlava státu podle Ústavy činí, ale není zřejmé, že to je povinnost – „prezident odvolá, jmenuje“ neznamená, že musí.

„Rozhodující bude, jak se zachová sociální demokracie v pondělí na svém zasedání, které má rozhodnout o jejich postupu, pokud pan prezident odmítá a říká, že pan Šmarda není dobrý kandidát na ten post,“ konstatoval na závěr Babiš.

Reklama: