Británie schytá od Íránu facku za unesený tanker

TEHERÁN | Nadále se nedaří vyřešit spor mezi Teheránem a Londýnem, který vznikl kvůli zadržení íránského tankeru gibraltarskými úřady. V pátek íránský duchovní Chazém Sedichí prohlásil, že Írán kvůli tankeru uštědří Británii za incident ránu do obličeje.

Íránské revoluční gardy | repro: Sputnik

„Silné íránské vedení brzy dá Británii facku za to, že se opovážila obsadit íránský ropný tanker,“ prohlásil podle íránské televize duchovní Chazém Sedichí během páteční modlitby v Teheránu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dříve ve stejný den íránské ministerstvo zahraničí požadovalo, aby tanker, který minulý týden zadržely gibraltarské úřady ve spolupráci s britským námořnictvem, byl okamžitě propuštěn.

„Toto je nebezpečná hra, která bude mít následky – právní argumenty pro zadržení nejsou platné… propuštění tankeru je v zájmu všech zemí,“ uvedl mluvčí resortu Abbás Musáví. „Cizí mocnosti by měly opustit region, neboť Írán a další země v regionu se dokážou postarat o regionální bezpečnost samostatně,“ dodal mluvčí.

Írán prezentoval i další tajnou podzemní základnu s raketovými systémy | foto: Hlavné Správy