Z ruského kosmodromu odstartovala nosná raketa Sojuz 2.1v se čtyřmi satelity pro vojenské účely

PLESECK | Nosná raketa Sojuz 2.1v se čtyřmi satelity na palubě pro vojenské účely ve středu 10. července odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Všechny nutné operace před startem rakety proběhly v normálním režimu, uvedlo Ministerstvo obrany Ruska. Kontrola byla prováděna prostřednictvím pozemního automatizovaného systému řízení kosmické lodi.

Start nosné rakety Sojuz 2.1v z kosmodromu Pleseck na popud Vzdušně-kosmických sil Ruské federace v roce 2019 proběhl již podruhé. Poprvé raketa této modifikace startovala v prosinci 2013, její druhý start proběhl o dva roky později, píše agentura.

etové testy nosné rakety Sojuz 2 byly zahájeny v Plesecku 8. listopadu 2004. Od té doby na severním kosmodromu proběhlo 30 startů nosných raket Sojuz 2 typu 1A, 1B a 1V.

Nosná raketa Sojuz 2 nahradila nosné rakety Sojuz Y, které z kosmodromu Pleseck startovaly od roku 1973 až do 2012. Během této doby na Plesecku proběhlo 435 startů rakety Sojuz Y, během kterých bylo na oběžné dráze umístěno asi 430 kosmických aparátů různých účelů.

Союз 2.1в | фото: Роскосмос