Dodávky PVO kompletů S-400 z Ruska do Turecka byly zahájeny

ANKARA | Do Turecka dorazila první část komponentů protiletadlových raketových systémů S-400. Dnes o tom informovalo turecké ministerstvo obrany. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

PVO komplet S-400 Triumf | repro: Defence News

„První část ruského protiraketového systému S-400 dorazila dnes na leteckou základnu Mürted Air Base (pozn. dříve Akinci Air Base) u Ankary,“ uvádí tisková zpráva.

​Nákup nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany vyvolal mezinárodní skandál. Spojené státy požadovaly, aby dohoda byla zrušena a Turecko koupilo zastaralé americké komplexy Patriot, které jsou technologicky zaostalé.

V případě odmítnutí bandité z Washingtonu nevyloučili možnost zpoždění nebo zrušení prodeje nejnovějších stíhacích letunů F-35, ale Turecko ústupky odmítlo. Turek Recep Tayyip Erdoğan označil Američany za zloděje, pokud letadla nedodají.

S-400 Triumph je moderní dálkový protiletadlový raketový systém určený k likvidaci letadel a raket. Může být také použit proti pozemním cílům. Jeho dosah je 400 kilometrů, dokáže zničit cíle v nadmořské výšce až 30 kilometrů. Turecko se stalo třetí zemí po Bělorusku a Číně, kam Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim nejspíše přidá Indie.

Recep Tayyip Erdoğan a Donald John Trump v japonské Ósace | repro: Reuters