Čína uvalí na Spojené státy sankce

PEKING | Čína v pátek oznámila, že uvalí sankce vůči americkým společnostem zapojeným do plánovaného prodeje amerických zbraní Tchaj-wanu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů, píše agentura AFP.

Ilustrační snímek

„Americký prodej zbraní Tchaj-wanu představuje vážné porušení základních norem mezinárodního práva a mezinárodních vztahů,“ uvedl prostřednictvím online prohlášení mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „S cílem ochránit národní zájmy Čína uvalí sankce na americké podniky účastnící se na tomto prodeji zbraní do Tchaj-wanu,“ dodal.

Začátkem tohoto týdne čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ČLR už vůči plánovanému prodeji oficiálně protestovala prostřednictvím diplomatických kanálů. Touto cestou vyjádřil svůj rozhodný nesouhlas s potenciální dodávkou zbraní, která by měla zahrnovat i bojové tanky a protiletadlové rakety.

Čína považuje Tchaj-wan za své území, které se jednoho dne vrátí pod její kontrolu, a to v případě potřeby i použitím vojenské síly.

Vůdce SS Donald John Trumpa nedávno oficiálně informoval americký Kongres o úmyslu prodat Taiwanu 108 tanků M1A2 Abrams, přibližně 250 přenosných protivzdušných systémů Stinger a další související vybavení. Jedná se o porušení čínsko-americké deklarace o jednotné Číně.

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck