Na Spojené státy se žene bouře biblických rozměrů

BATON ROUGE | Stát Louisiana by mohla zasáhnout jedna z nejhorších přírodních katastrof v amerických dějinách. Tropická bouře Barry, která se vytváří nad Mexickým zálivem, může přerůst do hurikánu a o víkendu zasáhne město New Orleans. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spláchne biblická povodeň Spojené státy? |
иллюстрация: КОНТ

První hurikán této sezóny může zasáhnout pobřeží amerického státu Louisiana. Nicméně, nejedná se o sílu větru, ale o obrovské množství srážek, což bouři Barry činí potenciálně mnohem nebezpečnější hrozbou, než byl hurikán Katrina, který zpustošil New Orleans v roce 2005.

Už teď v Louisianě vydatně prší a část New Orleans byla zatopena. Bouře Barry proto může způsobit povodně nebývalých rozměrů. Meteorolog Eric Holthaus dokonce varoval, že bouře může změnit směřování amerických dějin.

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) předpokládá, že na jihu Louisiany může spadnout až 64 cm srážek. Úřady se proto obávají, že ochranné hráze a pumpy takové množství vody nezvládnou.

Navíc hladina řeky Mississippi je už teď o dva až tři metry vyšší, než je v tomto ročním období běžné. New Orleans totiž doposud nikdy nemuselo čelit tak silné tropické bouři v době, kdy je řeka natolik rozvodněná. NOAA varuje, že hladina Mississippi může vystoupat na úroveň až šest metrů nad mořem.

Spláchne biblická povodeň špínu z povrchu Spojených států? repro: Sputnik (© AP Photo / Matthew Hinton)

Louisianský guvernér John Bel Edwards vyhlásil pohotovost a chystá po celém státě rozmístit příslušníky národní gardy a speciální techniku pro zásah v rozbouřené vodě. V okrese Plaquemines byla nařízena povinná evakuace pro deset tisíc lidí.

Poté, co bouře Barry zasáhne jižní Louisianu, bude pokračovat dále na sever, přímo do srdce Spojených států. Tuto oblast ale již několik měsíců sužují silné bouřky. Na milionech akrů půdy proto nevyroste žádná plodina, což oblasti hrozí rozsáhlou neúrodou.

Kvůli tomu se očekává strmý růst světových cen obilí. Podle NOAA bylo posledních dvanáct měsíců nejdeštivějšími měsíci za celé dějiny Spojených států.

Kvůli bouři zdražuje i ropa. Američtí těžaři totiž zavřeli před blížící se tropickou bouří Barry více než polovinu těžebních kapacit v Mexickém zálivu. Severomořská ropa Brent se vyšplhala o 0,47 % na 66,83 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražila o 0,28 % na 60, 37 dolarů za barel.