Průzkum: Boris Johnson novým britským premiérem. Drtivě poráží Jeremyho Hunta

LONDÝN | Budoucím lídrem Konzervativní strany a britským premiérem se pravděpodobně stane bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, který v probíhajících volbách příštího lídra konzervativců vysoko vede nad svým protikandidátem a současným šéfem resortu diplomacie Jeremym Huntem.

Boris Johnson a Jeremy Hunt | repro: The Telegraph

S takovou informací přišel ve čtvrtek deník The Evening Standard na základě průzkumu, který mezi konzervativci uskutečnila webová stránka ConservativeHome.

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 1319 členů Konzervativní strany, vyplývá, že na hlasování poštou o budoucím lídrovi se již zúčastnilo sedm z deseti konzervativců, přičemž 72 procent z nich uvedlo, že podpořilo Borise Johnsona. Jeremy Hunt dosud získal podporu jen 28 procent dotázaných. Výsledky voleb budou známy 23. července.

Pokud jsou zjištění stránky ConservativeHome přesné, hlasování se už zúčastnil dostatečný počet konzervativců na to, aby se novým britským premiérem stal Johnson, napsal The Evening Standard.

„Pokud se průzkum nemýlí, můžeme na základě faktů, které máme k dispozici, důvodně předpokládat, že Johnson získá 67 až 72 procent hlasů,“ uvedl pro deník šéfredaktor ConservativeHome Paul Goodman. Pokud je odhad přesný, tak je vlastně už Johnson zvolen, jelikož pokud by už nedostal ani jeden hlas, tak už nyní to stačí na vítězství.

Boris Johnson a Donald John Trump | reprodukované foto: BBC