Zaostalost! New York zasáhl blackout

NEW YORK | Rozsáhlý výpadek elektřiny hlásili v sobotu večer z New Yorku. V částech centrálního a západního Manhattanu nefungovaly semafory, výtahy a omezená byla i provoz metra, informuje o blackoutu slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Blackout v New Yorku | repro: amny.com

Hasičský sbor podle agentury AP oznámil, že výpadek způsobil požár transformátoru, přičemž postihl nejméně 38 tisíc odběratelů elektrické energie, což byl stav v 20:00 hodin místního času. Elektřina podle zprávy vypadla brzy večer ve velké části Rockefellerova centra a výpadek dosáhl až čtvrt Upper West Side.

Metropolitní dopravní úřad (MTA) oznámil, že výpadky registrují na více stanicích metra, přičemž spolu s energetickou společností Con Edison pracují na zjištění příčiny.

Nepříjemná situace v rušné metropoli nastala právě v den 42. výročí velkého výpadku elektřiny, který v roce 1977 postihl většinu New Yorku na 48 hodin.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo v prohlášení uvedl, že ačkoliv nebyly hlášeny žádné zranění, samotný fakt, že k tomu vůbec došlo, je nepřijatelný. Situaci označil za nebezpečnou s tím, že prostě nemůžete mít výpadek elektřiny tohoto rozsahu v tomto městě. A přece je to možné. Americká zaostalost!

Ilustrační snímek

„Nepříjemná situace v rušné metropoli nastala právě v den 42. výročí velkého výpadku elektřiny, který v roce 1977 postihl většinu New Yorku na 48 hodin. Důsledkem tehdy bylo i rozsáhlé rabování, žhářství a další kriminální aktivita,“ dodává televize Fox News.