Hizballáh slíbil likvidaci Izraele, pokud propukne válka

BEJRÚT | Vůdce libanonského šiítského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh se nechal slyšet, že pokud vypukne další válka, pak jeho hnutí dokáže zničit Izrael. Nasralláh rovněž varoval před útokem na Írán, který bude mít ničivý dopad na celý region. O prohlášení Nasralláha informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hasan Nasralláh | foto: albawaba.com

Nasralláh v pátek poskytl rozhovor libanonské televizi Al-Manar. Stalo se tak u příležitosti 13. výročí druhé libanonské války z roku 2006, kdy izraelská armáda v reakci na ostřelování severního Izraele a zajetí pěti svých vojáků podnikla invazi do jižního Libanonu. „Jakákoli válka bude pro Izrael mnohem větší než v roce 2006 a postaví ho na pokraj existence,“ uvedl.

Hnutí podle něj získalo zcela nové útočné zbraně, a to v dostatečném množství, včetně přesně naváděných střel a dronů. Nasralláh tvrdí, že organizace má na dostřel jak město Netanja v centrálním distriktu Izraele, tak i město Ašdod nebo Ejlat na jihu země.

Kromě toho na mapě ukázal strategické cíle, které má jeho organizace na mušce. Jedná se o Ben Gurionovo mezinárodní letiště, skladiště zbraní, petrochemické a desalinizační závody, město Tel Aviv a přístav Ašdod. Nasralláh rovněž varoval, že Hizballáh je připraven podniknout invazi do Galilei na severu Izraele.

Vůdce teroristického hnutí připustil, že stahuje své muže ze Sýrie. Podle něj je příčinou to, že jsou syrské síly schopny již bojovat samostatně. „Syrská armáda se obnovila a rozhodla se, že nás již nepotřebuje,“ vysvětlil. Dodal však, že v zemi nadále působí. Nasralláh se rovněž domnívá, že izraelské údery proti íránským cílům v Sýrii nepřimějí Teherán, aby zemi opustil.

Izrael dlouhou dobu obviňuje Írán, že využívá syrské území k podpoře teroristického hnutí Hizballáh, kterému dodává zbraně. Izraelské vzdušné síly příležitostně provádějí letecké útoky proti íránským cílům a silám Hizballáhu na území Sýrie.

Nasralláh však v rozhovoru varoval, že to může být pro Izrael riskantní. V lednu izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že nedovolí, aby Írán upevnil své síly v Sýrii.

Podle Nasralláha má Írán schopnosti, aby v případě útoku „zuřivě a tvrdě bombardoval Izrael“. Tvrdí, že Teherán bude schopen zaútočit na Izrael a americké síly v regionu, odradí americkou vojenskou operaci proti Íránu. „V případě války s Íránem region shoří,“ poznamenal.