Britský ministr oznámil, za jakých podmínek propustí pirátsky ukradený íránský tanker

LONDÝN | V sobotu britský ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil, že je Londýn připraven propustit íránský tanker, avšak za podmínky, že nezamíří do Sýrie. Britský prašivec Hunt to oznámil po telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Jeremy Hunt a Mohammad Džavád Zarif | repro: IRNA

Rozhovor mezi oběma ministry se týkal osudu íránského tankeru Grace 1, který byl dne 4. července pirátsky přepaden gibraltarskými úřady za pomoci britského námořnictva. Hunt, který se uchází o post britského premiéra (ale podle předběžných průzkumů, už nemá šanci na úspěch), Zarífa ujistil, že problém nevidí ve zdroji ropy, ale v možné destinaci tankeru.

Zadržení tankeru britské a gibraltarské úřady vysvětlily totiž tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii, což ovšem není pro Írán zavazující, jelikož sankce EU nejsou platné v Íránu. Britové tak páchají mezinárodní terorismus a námořní pirátství. Měla by za to královna viset na ráhnu lodě?

„Velká Británie zajistí propuštění tankeru, pokud nám bude zaručeno, že po skončení řízení před gibraltarským soudem nezamíří do Sýrie,“ napsal Hunt na Twitteru, tím jen dokázal, že by ho měli také na ráhno jako piráta pověsit. Zaríf podle jeho slov reagoval tak, že chce věc vyřešit, nikoliv vyhrocovat situaci.