Pleš vládne Česku. Česká pleš vládne světu

PRAHA | Podle unikátní studie realizované společností TripAdvisor jsou Češi považování za ten nejplešatější národ na světě. Holohlavostí totiž trpí až 42,79 % českých mužů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na fotografii může být spocená zbabělá krysa nebo Slávek Sobotka. Vyberte si | foto: cs.sputnik.com

Uvádí se, že daný průzkum zkoumal, jak jsou na tom s plešatostí obyvatelé celkem 21 zemí z celého světa. Úkolem pozorovatelů, kteří byli společností do daných zemí vysláni, bylo spočítat obyvatele bez vlasů.

Nakonec tak vyšlo najevo, že nejplešatější muže najdete v Česku (42,79 %). Těsně za Českou republikou však skončilo Španělsko (42,60 %) a na třetí příčce se usadili Němci (41,24 %). Naopak nejlépe z celého průzkumu vyšli Číňané (19,04 %), Korejci (22,37 %) a obyvatelé Tchaj-wanu (22,59 %), píše web.

Studie také odhalila, že problémy s padáním vlasů dost trápí muže kolem třicítky: „Pleší trpí přibližně třetina mužů okolo třiceti let.“ ​O nic lépe na tom nejsou ani padesátníci, kteří jsou dle výsledků holohlaví zhruba v polovině případů. „Mužům nad sedmdesát let chybí vlasy v osmdesáti procentech případů,“ píše se na portálu s tím, že je to mnohem více než kdekoliv jinde na světě.

Plešatost potrápila i lékaře. Ti totiž v této oblasti docela tápou, jelikož zatím netuší, co je přesnou příčinou holohlavosti. Podle všeho by však za tímto problémem mohla stát genetika.

„U jedné z chorob, která padání vlasů způsobuje, byly skutečně popsány určité etnické rozdíly. Jde o onemocnění alopecia areata, při kterém více padají vlasy Afroameričanům a méně Asiatům ve srovnání s bělochy,“ prozradila v této souvislosti profesorka Jana Hercogová, která je zakladatelkou a přednostkou pražské Kliniky preventivní dermatologie.

bolševický parazit Pavel Telička | reprofoto: youtube.com

Hercogová se navíc domnívá, že vliv genetiky a působení pohlavních hormonů ovlivňuje i vznik další nejčastější příčiny padání vlasů. A tou není nic jiného než choroba, která se označuje jako androgenní alopecie.

„Problém ale mohou prohloubit i mikrobi, kteří osidlují místa okolo vlasu,“ uvádí lékařka. Na padání vlasů může mít, mimo jiné, dále vliv i stres či nesprávné stravování. Tuto skutečnost již dříve potvrdila studie z roku 2013, na jejímž základě vědci z Jižní Koreje za jednu z hlavních příčin ztráty vlasů označili kouření a pití alkoholu.

V článku na daném portálu se také píše, že na výsledek průzkumu může mít vliv i fakt, že Češi příliš neholdují transplantaci vlasů. „Vysvětlením ale může být i to, že v Česku jednoduše nefrčí transplantace vlasů tolik jako na Západě,“ řekl majitel pražské Kliniky estetické medicíny Asklepion Roman Šmucler. Když tedy čeští muži zpozorují první náznaky plešatosti, raději si celou hlavu oholí.

Slávek Sobotka se potí a rudne – Upocená krysa nebo pako? | foto: youtube.com

Zajímavou skutečností je ale i to, že na počet vlasů na hlavě má vliv, jaká je přirozená barva vlasů. Lékaři však obecně uvádí, že má člověk v průměru na hlavě asi sto tisíc vlasů. Když se například zaměříme na „majitele“ zrzavé kštice, lze o nich říci, že mají až o 20 tisíc vlasů řidší porost. O dost lépe jsou na tom třeba blonďáci, kteří se mohou pyšnit hustší hřívou, a to až o čtyřicet tisíc vlasů.

Informační terorista Jakub Janda z teroristické bandy Evropské hodnoty

Vědci nedávno dospěli k závěru, že mezi kvalitou vlasů a velikostí varlat existuje určitá spojitost. Jinak řečeno, odborníkům se podařilo odhalit, proč mají vousatí a vlasatí samci malá varlata.

Podle informací vědci realizovali výzkum na stovce druhů primátů. Z jeho výsledků vyplývá, že samci mají tendenci mít buď hustou a dlouhou hřívu, anebo velká varlata, nikoli obojí. Tedy, čím hustší a delší hřívou se muži pyšní, tím menší mají varlata.