V neděli do Turecka dorazil už pátý letoun s S-400

ANKARA | Na tureckou leteckou základnu Mürted (pozn. dříve Akinci Air Base) 14. července dorazil pátý letoun s komponenty ruského protiraketového systému S-400. O příletu informovalo turecké ministerstvo obrany. Rezort dodal, že by v neděli měly dorazit ještě dva letouny.

Dodávky ruských S-400 do Turecka | repro: sputnik (© AFP 2019 / Turkish Defence Ministry)

V pátek 12. července turecké ministerstvo v tiskové zprávě již oznámilo zahájení dodávek ruských systémů S-400 do země. Informace také potvrdila ruská federální vojensko-technická agentura spolupráce, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S-400 Triumph je moderní dálkový protiletadlový raketový systém určený k likvidaci letadel a raket. Může být také použit proti pozemním cílům. Jeho dosah je 400 kilometrů, dokáže zničit cíle v nadmořské výšce až 30 kilometrů.

Dohoda o dodávce čtyř praporů S-400 do Ankary za 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Zákazník uhradí jen jednu částku sumy, druhou část uhradí na úkor ruského úvěru. Turecko se stalo třetí zemí po Bělorusku a Číně, kam Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim nejspíše přidá Indie.