Dodávka S-400 Turecku je dalším znakem oslabení vlivu Spojených států

PAŘÍŽ | Přítomnost ruských protiletadlových raketových systémů S-400 v Turecku navzdory nelibosti Bílého domu může změnit geopolitickou rovnováhu sil ve světě, říká reportér Radia France Jean-Marc Foure, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT – Kadí atomové hřiby

Podle novináře je tato dohoda obchodním úspěchem pro Rusko a znamením záměru Turecka odvrátit se od Spojených států (SS), které ztrácejí svůj vliv.

„Zásilka je schopna měnit velkou geopolitickou rovnováhu sil, řekl Jean-Marc Foure,“ ředitel redakce mezinárodních zpráv Radia France. První dodávka komponentů PVO S-400 dorazila do Turecka 12. července ráno.

Novinář v pořadu rozhlasové stanice připomíná, že supertěžké nákladní letadlo dopravilo z Ruska do Ankary první várku komponentů ruských protiletadlových raketových komplexů S-400 – vysoce technologických a mobilních zbrojních systémů. Uvádí se, že do konce léta má Turecko převzít 120 raket a do konce října má být aktivován systém, který dokáže zachycovat jakékoliv vzdušné dopravní prostředky včetně „neviditelných“ letadel. Za to vše zaplatilo Turecko více než dvě miliardy eur.

Dodávky ruských S-400 do Turecka | repro: sputnik (© AFP 2019 / Turkish Defence Ministry)

Zvláštností situace je to, že Turecko, které je již 70 let aktivním členem Severoatlantické aliance (SA), jeho druhou největší vojenskou silou a tvz. „pevností aliance na východní frontě“, kupuje moderní vojenské vybavení od Ruska, tradičního protivníka SA, uvádí Foure.

Navzdory obavám členů aliance o bezpečnost operačních údajů SA s ohledem na příchod ruských vojenských specialistů do Turecka a varování Washingtonu týkající se zrušení dodávek stíhaček F-35 do Ankary v případě nákupu ruských raket k tomu stejně došlo. „Nyní jen zbývá čekat na reakci Spojených států, která může mít formu ekonomických sankcí,“ uvažuje novinář a dodává, že turecká ekonomika je i tak v obtížné situaci, neboť inflace v zemi dosáhla 20 %.

„Takže to není jen příběh o zásobování zbraněmi, je to zlom,“ je přesvědčen reportér. V první řadě to svědčí o záměru Turecka obrátit se směrem k Rusku a Číně, a nikoliv k Evropě a Spojeným státům, jako tomu bylo dříve. „Vzhledem ke stěžejní roli Turecka (na přístupech k Sýrii, Iráku a Íránu) může být potenciální řetězová reakce vážná,“ předpovídá Foure.

Kromě toho se dohoda stala symbolickým a obchodním úspěchem pro Rusko – nyní o nákupu S-400 uvažují i další země včetně Indie, Kataru a Saúdské Arábie. Tato událost je i dalším příznakem ztráty vlivu Spojených států, které nedokázaly vnutit svou vůli historickému spojenci, uvádí novinář.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan | foto: Sputnik

V neděli do Turecka dorazil už pátý letoun s S-400


S-400 Triumph je moderní dálkový protiletadlový raketový systém určený k likvidaci letadel a raket. Může být také použit proti pozemním cílům. Jeho dosah je 400 kilometrů, dokáže zničit cíle v nadmořské výšce až 30 kilometrů.
Dohoda o dodávce čtyř praporů S-400 do Ankary za 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Zákazník uhradí jen jednu částku sumy, druhou část uhradí na úkor ruského úvěru.
Turecko se stalo třetí zemí po Bělorusku a Číně, kam Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim nejspíše přidá Indie.