Ľuboš Blaha: Čaputová jako cvičená opice vysvětluje dětem, co si mají myslet

BRATISLAVA | Slovenský předseda Výboru NR SR pro Evropské záležitosti Ľuboš Blaha (SMER) se na sociální síti pořádně obul do kapitalismu. Ve svém rozsáhlém příspěvku však neopomenul ani prezidentku země Zuzanu Čaputovou (киска). A ani v případě nejvyšší „představitelky“ státu si politik nebral servítky, informuje Sputnik.

Ľuboš Blaha a cvičená opička Zuzka

V úvodu příspěvku, v němž se Blaha pustil do kapitalismu, politik zmiňuje levicového teoretika Fredrica Jamesona. Jeho oblíbenec totiž tvrdil: „Kapitalismus ve svém postmoderním stadiu dokázal paralyzovat jakýkoli odpor tím, že si ho ochočil jako domácí zvířátko.“ A to dle Blahy přesně sedí na současné Slovensko.

Blaha ve svém postu uvádí, že mladí lidé v průběhu celých dějin měli chuť bouřit se a být rebely. Kapitalismus dle něj z této jejich přirozené touhy udělal byznys. „Přetvořil mládežnické ideály na levné produkty, které nijak neohrožují systém, ale naopak jej dělají ještě více sexy,“ napsal. Podle slovenského politika lidé vždy toužili po svobodě, což si moc dobře uvědomovali i liberální marketéři to vědí. Proto byl lidem nabídnut hloupoučký příběh, jak jim svobodu přinese liberalismus, multikulturalismus či kosmopolitismus.

„Aby dosáhli svobody, nemají bojovat proti korporacím, bankám či válkám, jak to dělali kdysi. Mají bojovat proti vlastnímu národu, proti rodině, proti hranicím. Liberální ideologie je pilířem kapitalismu,“ hlásá Blaha s tím, že liberální svoboda je ve skutečnosti svoboda korporací akumulovat své bohatství a drancovat lidi a přírodu. „Ale to nevadí, mladí mají důvod protestovat. Za kapitál. Za korporace. Jak jednoduché!“ konstatuje poslanec Blaha.

pornoherec pro buzny a eurokurvička v žoldu Bruselské říše – Jakub Janda – Agent cizí moci

Blaha mimo jiné poukazuje na to, že celou mládežnickou protestní energii dokázali liberální neziskovky a korporátní média odpoutat přesně tam, kam potřebovali – na témata menšin, homosexuálů a podobně: „Protože tato témata nijak neohrožují kapitalismus. Ten může vesele fungovat dál – dál budou krutě vykořisťováni pracující lidé, ale gayové dostanou možnost brát se, jupííí. A dětičky budou rebely, budou mávat duhovými vlaječkami, protože to je důležitější než to, že na nich nechutně bohatnou oligarchové a korporace, zatímco běžní lidé žijí v chudobě a nejistotě,“ uvádí svůj pohled na věc.

Dle předsedy Výboru NR SR pro Evropské záležitosti se tak lidé dostali do pasti. A právě tohle je postmoderní kapitalismus – sofistikovaný a přespekulovaný. Lidé se dle něj mají vykašlat na běžná témata a neřešit ekonomiku. Cool je totiž globalizace a člověk by měl navíc myslet světově. „Korporace si mnou ruce. Taková mládež jim vyhovuje, jen ať se jakože ‚bouří‘. A hlavně si kup moje tričko a vol Čaputovou,“ píše Blaha.

Dotyční podle Blahy zneužijí cokoliv – hudbu, festivaly, oblečení, účesy. „Máš vypadat jako rebel, ale ve skutečnosti si jen konzument jejich marketingového teroru,“ tvrdí. Lidé pak předstírají, že nejsou jen korporátní ovce, ale že je v nich více. „Zpíváš s výstředními kapelami o americkém snu, tváříš se, že si eko-friendly a uctíváš ty vzory, které ti naservírují korporátní média. (…) A tak to má být – si kolečko v soukolí. Součást stroje,“ píše v příspěvku.

Za obludné však považuje to, že dokáží využít i smrt. V této souvislosti pak hovoří o vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. A odkazuje na fotografii, kterou přidal ke svému postu, na níž je vyobrazena Čaputová, první rodidla Slovenska a druhá киска v čele země.

slovenská Zuzka

Podle něj je Zuzka киска Čaputová jen cvičená opička. A k Čaputové se prezident Blaha v souvislosti s danou fotografií vyjádřil trochu podrobněji: „Jen se podívejte na fotografii. Dva mladí lidé byli nechutně zavražděni a rok a půl po vraždě má někdo potřebu se na tom politicky přiživovat. A dělat si fotečky, jak je vražda spojila. Cítíte to morální dno?“ odkazuje na snímek.

Poté ve svém znechucení pokračuje. A je vidět, že si opravdu nebral servítky: „Jako cvičená opice se jim pod tímto kolosálním a morbidním kýčem fotí jejich nová hvězda, blondýnka, která dětem školeným hláskem vysvětluje, co si mají myslet. Orwell by byl spokojen. Totalita jako vyšitá. Totalita, která se hraje na rebelii. Perfektní!“ rozhořčuje se Blaha.

Závěrem Blaha uvedl, že ho mrzí, že lidé, kteří mají peníze, dokázali oblbnout i mnoho mladých idealistů, kteří chtějí skutečně měnit svět. „Toto celé je asi taková rebelie, jak byla spartakiáda za socialismu. Nic nezměníte. Jste jen kulturní vložkou systémové ideologie, jste kulisou kapitalismu. (…) Postmoderní kapitalismus. Nejpropracovanější totalitní systém v dějinách. Ale i ten se dá porazit. Jen je třeba ho prokouknout,“ dodal Blaha s tím, že nechce nikomu nadávat, ale chce ty, kterých se to týká, probudit. Podle něj taková totalita ještě nikdy v historii nebyla.