Socanským prasátkům: Za trochu výhody politici zapřou i vlastní matku, socialisté vládu rozbijí až začátkem září

PRAHA | Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší v pondělí na stránkách Novinky.cz komentoval současnou vládní krizi. Současné politiky obvinil z nedostatku zásaditosti a upozornil, že většina současných politiků je odhodlána sáhnout k populistickým krokům, pokud jim budou momentálně vyhovovat.

Zuzana Majerová-Zahradníková a Václav Klaus mladší | foto: FB VKML

Václav Klaus ml. se ve svém komentáři vyjádřil k možnému osudu vlády Andreje Babiše. Před pondělním zasedáním předsednictva ČSSD to podle něj vypadá, že vláda vydrží alespoň do konce léta. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Nuže, socialisté vládu rozbijí až začátkem září,“ poznamenal Klaus a dodal, že se může i mýlit, neboť nemá informace o nic lepší než kdokoli jiný.

Klaus se domnívá, že současný spor o demisi ministra kultury Antonína Staňka a jmenování jeho nástupce Michala Šmardy není příliš důležitý. Šmardovi dokonce zkomolil jméno a prohlásil, že o něm nikdy nic neslyšel.

„Krize Staněk–Šmarda (nebo Šmerda? – omlouvám se, v životě jsem o tom člověku neslyšel, ani v žádné kulturní ani jiné souvislosti; pana Staňka jsem vždy považoval za nepříliš výrazného věrného kariérního člena ČSSD vymetajícího kdekteré funkce město–kraj–sněmovna) je pro celou věc celkem irelevantní,“ uvedl.

Podle něj vláda mohla padnout zvolením Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře, kterou ostatně označil za bezvýznamnou. Semína, kterého odmítá v Radě ČTK vidět sociální demokracie, ale označil za slušného a zásadového člověka.

Právě zásaditost v politice chybí, tvrdí Klaus. Během podobných politických krizí často dochází k nepromyšleným, ale zásadním změnám. Jako příklad uvedl přijetí přímé prezidentské volby.
„Před osmi lety v prosinci – poslanci z populistických důvodů zavedli přímou volbu prezidenta – část dnešní vládní krize (prezident má asi tak 1000x silnější mandát veřejnosti než duo Staněk–Šmarda a chová se podle toho) jde za nimi,“ poznamenal Klaus.

Václav Klaus představil nové hnutí občanů Trikolora

Upozorňuje, že za to tehdy hlasovali všichni poslanci ODS až na čtyři výjimky, které dnes zasedají ve Sněmovně (jedná se o Marka Bendu, Petra Bendla, Janu Černochovou a Jaroslava Martinů). Teď ale předseda občanských demokratů Petr Fiala a někteří další poslanci naznačují, že to nebylo správné rozhodnutí.

„Fiala byl jeden z těch zásadových, který pro to nehlasoval – ovšem to byl Radim Fiala – nyní předseda klubu poslanců SPD. Dneska by tedy asi výše zmínění hlasovali proti, pokud se dá věřit novinám, kdežto Radim Fiala by zase naopak patrně hlasoval pro – když je teď v tom klubu ‚přímé demokracie,‘“ poznamenal Klaus.

„A to je zhruba česká politika v kostce,“ konstatuje Klaus. „Za trochu výhody a pozlátka dnešního dne – zapřít i vlastní matku. Nemyslet si nic a nic vážně. Neřešit žádný vážný problém. Politikařit a nadávat konkurentům. A mazat jim schody,“ uvedl.

Podle Klause dnes hrozí přijetí dalšího populistického kroku, který se bude týkat „nezávislosti Státního zastupitelství“. Je přesvědčený, že se bude jednat o „rozvrat základního demokratického uspořádání na moc zákonodárnou – výkonnou – a soudní“.

„Přičemž policie, vyšetřování a prokuratura musí být součástí moci výkonné. I dnes by řada velkých ‚demokratů‘ v parlamentu – na ‚nezávislost justice‘ (nikoli na nezávislost soudů) kývla. Pod taktovkou ulice,“ míní předseda Trikolóry.

Podle něj politici nemají názory měnit a musí hájit to, v co věří.


V České republice proběhla vlna protestů za nezávislost justice, na kterých účastníci volali po rezignaci ministryně spravedlnosti Marii Benešové a premiéra Andreje Babiše. K politické krizi přispěl i návrh auditní zprávy Evropské komise, ze které vyplývá, že se Babiš nachází ve střetu zájmů a jeho podnik Agrofert, který předal do svěřeneckých fondů, pobíral unijní dotace protiprávně.
Kvůli tomu 26. června pravicová opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Tu sice vláda ustála, ale koaliční sociální demokraté požadovali za svou podporu výměnu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a odmítnutí podpory nominace novináře Michala Semína do Rady ČTK.
V obou případech hnutí ANO Andreje Babiše vyhovělo, ale prezident Miloš Zeman dlouhou dobu odmítal přijmout Staňkovu rezignaci a jmenovat jeho nástupce Michala Šmardy. Poslední setkání prezidenta Miloše Zemana s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a Antonínem Staňkem v Lánech 12. července dává naději, že krize bude překonána. Zeman slíbil, že 31. července přijme Staňkovu demisi. Není však jisté, zda bude souhlasit se jmenováním Šmardy. O svém dalším postupu v pondělí 15. července jedná předsednictvo sociálních demokratů.


Konec vlády a proč je v létě léto Původní komentář

Poslanec Václav Klaus ve Sněmovně | repro: iROZHLAS (darmožroutská)

Noviny jsou plné vládní krize, ale já chtěl napsat něco o létě. O borůvkách, o rybnících. Proč zůstávám nejradši v Čechách v létě. Že to je moje padesáté léto.

Jojo, dostávám se pomalu do třetí fáze věku. 1) mládí, 2) střední věk a 3) „vy dobře vypadáte“. To by tak nevadilo. Horší pro letní beletrii je, že letos mám léto logicky pracovní. Lítám po schůzkách a poradách, rozhoduju to a ono – o víkendech se snažím být mezi lidmi. Letím na Velehrad na pouť křesťanů, teď zase na „pouť“ motorkářů k Havířovu. Je to príma, lidi jsou fajn – ale moc pak nejde psát něco romantického o létě. Chybí ten letní pocit – klidu a odpočinku.

Navíc, marná sláva, lidi už teď až tak nechtějí vědět, co si myslím o AC/DC a rockových festivalech, ale co si myslím o vládě. Co bude, jak to bude.

Nuže, socialisté vládu rozbijí až začátkem září. Můžu se mýlit, nemám o nic lepší informace než kdokoli jiný, kdo českou politiku sleduje. Koneckonců uvidíme dnes večer.

Krize „Staněk–Šmarda“ (nebo Šmerda? – omlouvám se, v životě jsem o tom člověku neslyšel, ani v žádné kulturní ani jiné souvislosti; pana Staňka jsem vždy považoval za nepříliš výrazného věrného kariérního člena ČSSD vymetajícího kdekteré funkce město–kraj–sněmovna) je pro celou věc celkem irelevantní.

Zrovna tak mohla vláda skončit na zvolení pana Semína do jakési té bezvýznamné rady (máme desítky organizací, agentur a fondů, které jsou jakýmsi státem ve státě; bez kontroly). Nebo taky vláda skončí na čemkoli jiném. Je to jak u lidí. Buď je tam někdo jiný, s kým chce ten druhý „vládnout“ a hrozně ho to láká. Nebo je to tak strašné, že už se „vládnout“ nechce a máte všeho dost. Nebo se kdysi měli rádi a fungovali – ale už je to pryč a teď je vytočí každý Semín. (Mimochodem, Michala Semína považuji za slušného a zásadového člověka a nevidím důvod, proč by konzervativní křesťané taky nemohli být zastoupeni v nějaké té státní agentuře, když tam mohou být komunisté, anonisté a kohorty socialistů a lidovců.)

Co je horší – vládní krize, bezvládí, nervozita a vzájemné útoky – často přinesou skokové zhoršení nějakého důležitého aspektu ve společnosti. Před osmi lety v prosinci – poslanci z populistických důvodů zavedli přímou volbu prezidenta – část dnešní vládní krize (prezident má asi tak 1000x silnější mandát veřejnosti než duo Staněk–Šmarda a chová se podle toho) jde za nimi.

Teď se na to některé nesmělé hlasy (předseda ODS Fiala) snaží upozornit, ale vypadají u toho blbě, neb pro přímou volbu prezidenta hlasovali až na 4 čestné výjimky – všichni poslanci ODS. Marek Benda, Bendl, Černochová, Martinů – tam sedí i dneska. Fiala byl jeden z těch zásadových, který pro to nehlasoval – ovšem to byl Radim Fiala – nyní předseda klubu poslanců SPD. Dneska by tedy asi výše zmínění hlasovali proti, pokud se dá věřit novinám, kdežto Radim Fiala by zase naopak patrně hlasoval pro – když je teď v tom klubu „přímé demokracie“.

A to je zhruba česká politika v kostce. Za trochu výhody a pozlátka dnešního dne – zapřít i vlastní matku. Nemyslet si nic a nic vážně. Neřešit žádný vážný problém. Politikařit a nadávat konkurentům. A mazat jim schody.

Z dnešní krize hrozí další podobný populistický krok – „nezávislost Státního zastupitelství“. Rozvrat základního demokratického uspořádání na moc zákonodárnou – výkonnou – a soudní. Přičemž policie, vyšetřování a prokuratura musí být součástí moci výkonné. I dnes by řada velkých „demokratů“ v parlamentu – na „nezávislost justice“ (nikoli na nezávislost soudů) kývla. Pod taktovkou ulice. Zkrátka, když je vládní krize a vybičovaná atmosféra, skuteční demokraté bývají pod tlakem.

Ale takhle se věci veřejné nemají dělat. Některé věci mají trvat a nemají se zpochybňovat. Názory se nemají měnit. Člověk má hájit to, čemu věří. Tak mi v těchto dnech pomáhala četba návrhů programových zásad, co mi lidi posílají. Je to jiný svět, než okolo sebe v parlamentu vidím.

„Ideologii by v energetice měla nahradit racionalita, fyzika a ekonomická udržitelnost. Fyzika ani racionalita nejsou neekologické.“ Pěkný. Akorát o tom létě jsem nic nenapsal. Tak příště.

Mgr. Václav Klaus