Export z Německa do Ruska i přes sankce roste

BERLÍN | Objem exportu z Německa do Ruska vzrostl, a to i navzdory trvajícím sankcím Evropské unie. Informovala o tom televizní společnost Mitteldeutscher Rundfunk (MDR, Středoněmecký rozhlas, pozn. red.) s odvoláním na reakci vlády SRN na vyžádání strany Die Linke v Německém spolkovém sněmu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

foto: © Sputnik | Ilja Pitalew

Uvádí se, že v roce 2018 německé společnosti prodaly Rusku zboží v hodnotě téměř 26 miliard eur, což je o 130 milionů eur více než v roce 2017. Poznamenává se také, že objemy vývozu vzrostly „z velké části díky vývoji tržních podmínek v Ruské federaci“.

Podle údajů, poskytnutých německou vládou, se objem vývozu z východních spolkových zemí Německa do Ruska i přes všeobecný pozitivní trend poněkud zmenšil. V roce 2018 činilo množství zboží prodaného ze Saska, Saska-Anhaltska, Durynska, Braniborska a Meklenburska-Předního Pomořanska celkem 1,6 miliardy eur, což je o 54 milionů méně než v roce 2017.

„Sankce jsou politicky chybné a Východu způsobují ekonomické škody v hodnotě několik miliard dolarů,“ řekl k věci Dietmar Bartsch, předseda frakce strany Die Linke v Bundestagu.

Podle údajů německé vlády, vývoz ze SRN do Ruska v roce 2012 činil 38,1 miliardy eur. V roce 2013, ještě před zavedením sankcí, objem vývozu klesl na 36 miliard euro. Po zavedení sankčních opatření se vývoz prudce snížil na 21,6 miliardy eur, ale od roku 2017 zase rostl.

Vůdkyně Merkel a prezident Putin


Vztahy Ruska se západními státy se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a kvůli Krymu, který se znovu připojil k Rusku poté, co bylo na daném poloostrově realizováno referendum.
Západ tenkrát obvinil Rusko ze zásahu a zavedl proti němu sankce. Moskva podnikla odvetná opatření, zahájila nahrazení importu a nejednou prohlásila, že je kontraproduktivní hovořit s ní jazykem sankcí.
Rusko také opakovaně uvedl, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem minských dohod o urovnání. V poslední době znějí v zemích EU stále hlasitěji názory ohledně nutnosti zrušení protiruských sankcí.