Ekonomický terorismus: EU uvalila sankce na Turecko za vrty u pobřeží Kypru

BRUSEL | Ministři zahraničí EU rozhodli o zavedení balíčku sankcí vůči Turecku za jeho těžbu zemního plynu ve výlučné ekonomické zóně Kypru, který je členskou zemí EU. Informovala o tom v noci na úterý agentura AP s odvoláním na prohlášení vůdců diplomacií Unie.

Ilustrační snímek

Ministři v prohlášení dále uvedli, že vzhledem k pokračující a nové nelegální vrty prováděny Tureckem přerušuje EU jednání o dohodě o letecké dopravě a vyzvali Evropskou investiční banku, aby prozkoumala své půjčky této zemi. Zároveň varovali Turky, že exekutiva EU připravuje dodatečná cílená opatření k potrestání Turecka, které začalo přístupová jednání v roce 2005.

Dvě turecké lodě doprovázeny válečnými plavidly začaly v červnu dělat průzkumné vrty u pobřeží etnicky rozděleného Kypru. EU již dříve uvedla, že tyto vrty porušují svrchovanost Kypru a mezinárodní právo.

Modrý hadr posetý hvězdami v plamenech


Podle kyperských vládních představitelů Turecko neuznává Kypr jako stát a tvrdí, že mu patří 44 procent výlučné ekonomické zóny tohoto ostrova.
Kyperští Turci žijící na severovýchodě ostrova v mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republice požadují přičlenění dalších 25 procent zóny.
Kypr je etnicky rozdělen po turecké invazi v roce 1974. Do EU vstoupil v roce 2004, ale plné výhody z členství má jen mezinárodně uznávaný jih ostrova.