Na východě Slovenska tlupa cigánů vtrhla do domu a brutálně zbila tamního zastupitele obce

KOŠICE | V obci Brzotín v Košickém kraji došlo k brutálnímu útoku na místního zastupitele na jeho pozemku. Přes 15 cigánů vtrhlo do jeho domu a baseballovými pálkami a dlaždicemi ho surově zbili. Muž byl odvezen do nemocnice v Košicích, policie zahájila vyšetřování incidentu a pachatele hledá. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

už jako malí nás mají v…

Podle informací slovenských médií více jak patnáct cigánských hovad v tlupě napadlo obecního zastupitele Szilárda Szabó (44) přímo před očima jeho manželky a tchyně. V té době byly v domě také dvě nezletilé děti. Szabó po surovém útoku utrpěl těžké poranění hlavy. Měli by je postřílet jako zvířata, ač je odhalí?

„Muž utrpěl těžká poranění hlavy. Byl při vědomí, ale dezorientovaný. Komunikoval s posádkou,“ informovala Catherine Načiniaková, mluvčí společnosti Falck Group.

Tchyně zraněného poslance celou situaci novinářům popsala: „Na dvůr vtrhli s řevem a křikem. Když jsem viděla, že jdou nahoru po schodech ke dveřím domu, rychle jsem zamkla dveře. Báli jsme se, měli jsme tu i vnoučata. Hned jsem volala sanitku.“

Nad bezprecedentním útokem na obecního poslance si láme hlavu i starosta Brzotínu Tibor Garay. „Je to pro nás záhada, neumíme si to dát s ničím do souvislosti. Pan poslanec je bezkonfliktní povahy,“ vysvětlil s tím, že svolává mimořádné zastupitelstvo.

Příčinu útoku vyšetřuje policie. Není jasné, zda šlo o útok související s výkonem lokální politické funkce nebo o osobní pomstu. Jak uvádí deník Nový Čas, Szabó pracuje jako lesní inženýr v nedaleké obci Betliari.

Policie k útoku uvedla, že v této souvislosti zahájila trestní stíhání pro trestné činy porušování domovní svobody a ublížení na zdraví spáchaných formou spolupachatelství. Policisté zatím zadrželi pět podezřelých sviní, kteří měli být hlavními útočníky. Všichni byli umístěni do cel policejního zajištění.

Televize Joj uvádí, že na místě panuje strach a napjatá atmosféra. „Situace je vážná. Lidé se bojí vycházet ze svých domovů,“ informuje TV JOJ. „Určitě padnou nějaké návrhy, aby se zabránilo dalším nepříjemnostem, které by se mohly v obci stát,“ řekl starosta.

Bangoš práce se štítící

* * *

K podobnému incidentu došlo v dubnu letošního roku v České republice. V obci Dvorce na Bruntálsku tlupa dvanácti cigánských dobytků zbila podnikatele Martina Teplíka.

Incident vyvolal silné vášně, došlo k demonstracím místního obyvatelstva před domem Romů. Rodina ze vsi ze strachu z odvety utekla. Případ velmi rozčílil poslance Radima Fialu (za SPD), který se k cele situaci ostře vyjádřil.

„Pseudohumanismus současné doby, kdy bývá často chráněn agresor, odmítáme. Chráněni musí být slušní lidé, nikoli grázlové!“ uzavírá věc Radim Fiala.