Turci ignorují sankce EU

ANKARA | Ankara bude pokračovat v těžbě uhlovodíků ve Středozemním moři nehledě na rozhodnutí Evropské unie pozastavit dialog na vysoké úrovni, uvádí Anadolu prohlášení tureckého Ministerstva zahraničních věcí, které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace turecké vlajky

„Turecko bude i nadále hájit svá práva a práva tureckých Kypřanů a také aktivuje svou činnost v tomto aspektu,“ uvádí se v prohlášení. Co aktivací Turci myslí, to neuvedli. Otevřou hranice migraci a nechají vetřelce pronikat do Řecka?

V kyperské výlučné ekonomické zóně se nacházejí dvě turecké vrtné soupravy – Fatih a Javuz. Řecko a Kypr považují provádění geologického průzkumu tureckou vrtnou lodí ve výlučné ekonomické zóně Kypru, kde jsou nalezena ložiska plynu, za provokaci. Turecko se domnívá, že má právo rozvíjet přírodní zdroje v tomto regionu.

Rada zemí Evropské unie přijala v pondělí rozhodnutí, že nepovede dialog s Tureckem na vysoké úrovni, a zrušila zasedání rady asociace jako odpověď na provádění vrtů ze strany Turecka v teritoriálních vodách Kypru, uvádí tisková zpráva Rady EU.

„Vzhledem k trvajícímu a novému nezákonnému provádění vrtů v Turecku se Rada rozhodla pozastavit jednání o Komplexní dohodě o letecké dopravě a neprovádět zasedání rady asociace a další zasedání na vysoké úrovni v rámci dialogu mezi EU a Tureckem,“ uvádí se v dokumentu.

Modrý hadr posetý hvězdami jako rohožka | foto: hlavnespravy.sk

Kromě toho Rada doporučila Evropské investiční bance, aby přezkoumala úvěrovou činnost v Turecku a snížila finanční pomoc Ankaře. Předtím ministři zahraničních věcí zemí EU schválili sankce proti Turecku v souvislosti s průzkumem ložisek uhlovodíků ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

Řecko předtím odsoudilo vrtné práce, které provádí Turecko v územních vodách Kypru, a požadovalo jejich okamžité zastavení. Tisková mluvčí MZV Spojených států Morgan Ortagus prohlásila, že Washington považuje činnost Turecka v kyperských územních vodách za provokaci a vyzývá Ankaru k zastavení vrtných prací. Na MZV Ruské federace uvedli, že Moskva je znepokojena činností Turecka ve výlučné ekonomické zóně Kypru a vyzývá strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vést k eskalaci.