Oranžová hřiště Nadace ČEZ v Jihočeském kraji

ČESKÉ BUDĚJOVICE | V krásné krajině jižních Čech v obci Roudná nedaleko Soběslavi vzniklo za přispění Nadace ČEZ nové Oranžové hřiště. Nadace jeho výstavbu podpořila částkou 150 tisíc korun. Přibližně 6 kilometrů severovýchodně od Českých Budějovic vzniklo za podpory Nadace ČEZ v centru obce Hůry nové multifunkční hřiště. Nahradilo již nevyhovující antukové hřiště, které zde bylo od 90. let. Nadace ČEZ na jeho výstavbu přispěla částkou 800 tisíc korun.

Oranžové hřiště | repro: Nadace ČEZ

V pořadí už 71 Oranžové hřiště bylo od roku 2003 otevřeno v Jihočeském kraji. Tentokrát se na nové dětské hrací prvky, prolézačky nebo pískoviště mohou těšit děti z Roudné u Soběslavi. Hřiště bude využívat široká veřejnost, neboť pozemek kolem budovy obecního úřadu je veřejně přístupný a je v centru obce. Podle ředitelky Nadace ČEZ Michaely Zikové mají obce při rozhodování o vzhledu dětských, ale i sportovních hřišť volnou ruku.

„Náš grantový program Oranžové hřiště pomáhá městům a obcím napříč Českou republikou financovat výstavbu a rekonstrukce venkovních hřišť, a to již více než 15 let. Nikde není stanovené, jak budou vypadat, a proto mají mnoho podob. Nejčastěji vznikají dětská, sportovní a multifukční hřiště v blízkosti mateřských a základních škol. Každé je trochu jiné, šité na míru pro ty, kdo na nich aktivně tráví čas. Výjimkou nejsou ani hřiště s herními prvky, jako je například to nejnovější, které vzniklo v areálu obecního úřadu Roudná,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Po celé republice si děti mohou hrát na více než pěti stovkách dětských hřišť.

Nejen děti, ale i sportovci

V sobotu 13. července proběhlo v obci Hůry slavnostní otevření nově vybudovaného Oranžového hřiště, které vzniklo za podpory Nadace ČEZ. Sportovci z obce budou moci svého sportovního ducha probudit například při hře volejbalu, basketbalu nebo fotbalu. Areál bude otevřen denně až do večerních hodin. Jeho provoz bude zajišťovat obec. „Hřiště bude využíváno zejména dětmi, mládeží a mateřskou školou. Obec se snaží v posledních několika letech zaměřit na rozvíjení pohybových aktivit naší nejmladší generace,“ uvádí starosta obce Jiří Borovka.

Oranžové hřiště je již 72. realizované v Jihočeském kraji od roku 2003. „Náš grantový program Oranžové hřiště pomáhá městům a obcím napříč Českou republikou financovat výstavbu a rekonstrukce venkovních hřišť, a to již více než 15 let. Za dobu své existence rodina Oranžových hřišť dosáhla počtu více než pěti set. Nadace ČEZ vždy ráda podpoří projekt, který podporuje aktivní trávení volného času, a to nejen u dětí, ale i dospělých“, doplnila ředitelka nadace Michaela Ziková.