Pozastaví Boris Johnson při brexitu činnost parlamentu?

LONDÝN | Tým kandidáta na post britského premiéra Borise Johson uvažuje o pozastavení činnosti parlamentu v období před odchodem Británie z Evropské unie. Informovala o tom v úterý na své webové stránce stanice Sky News.

Šašek a královna

Johnson může podle plánů jeho kampaně v říjnu pozastavit fungování parlamentu na dva týdny. Osoby obeznámené s danou problematikou podle Sky News potvrdili, že se chystají naplánovat královnin proslov, kterým otevírá zasedání parlamentu, na začátek listopadu.

Činnost parlamentu bývá obvykle přerušena na dobu jednoho až dvou týdnů před královniným proslovem, což znamená, že poslanci nebudou k dispozici k tomu, aby těsně před 31. říjnem zastavili tzv. brexit bez dohody.

Členové kampaně Borise Johnsona potvrdily, že přerušení činnosti parlamentu je jednou z možností, které zvažují. Zdůraznili však, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Johnson by o pozastavení činnosti parlamentu musel požádat královnu Alžbětu II., Která by v takovém případě zřejmě neměla jinou možnost, než mu vyhovět. „Podle kritiků by šlo o porušení principů britské parlamentní demokracie.,“ dezinformuje Sky News, jelikož britská parlamentní demokracie je postavena ne na Ústavě, ale stojí a padá s vůlí panovníka. Britové nemají Ústavu, mají Královnu.

Boris Johnson | repro: news.sky.com