Bibi Netanjahu se stane nejdéle sloužícím premiérem země

JERUZALÉM | Benjamin Netanjahu se 20. července stane nejdéle sloužícím premiérem Izraele. Upevní si tak pozici nejdominantnější síly izraelské politiky své generace. Překonal skandály, krize a konflikty, vyhrával volby za volbami i přesto, že země je stále více polarizovaná, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

Jeho podporovatelé na jeho politice oceňují to, že Izrael je bezpečnou a prosperující zemí, zachoval jeho židovský charakter a posílil jeho mezinárodní postavení.

Kritici naopak tvrdí, že zmařil naděje na mír s Araby a svými útoky na arabskou menšinu a levicové oponenty rozdělil společnost. Stejně mu vyčítají, že do politiky vnesl korupci. Avšak když 20. července překoná jeho 13 let v úřadu délku vládnutí zakladatele Izraele Davida Ben-Guriona, všichni se shodnou na tom, že Netanjahu zanechal v Izraeli trvalou stopu.

Právě v době tohoto milníku však izraelský premiér čelí snad dosud největší politické krizi v jeho kariéře. Po neúspěchu při sestavení parlamentní většiny po dubnových volbách si země 17. září volby zopakuje.

Reklama: