Ruská PVO nasadí už příští rok S-500

MOSKVA | Nový systém protivzdušné obrany S-500 se do výzbroje ruské armády začne dodávat již v roce 2020. Podle agentury Interfax o tom ve středu informoval místopředseda ruské vlády Jurij Ivanovič Borisov.

PVO S-500 Prométheus | repro: © militaryrussia.ru

„Komponenty kompletu již prošly předběžnými výrobními testy a potvrdily své vlastnosti. Komplex je možné dodat v různých konfiguracích v závislosti na úkolech, které se mají řešit,“ řekl s tím, že testy S-500 byly úspěšné.

Raketový systém S-500 je nejnovější generací systémů protivzdušné obrany s raketami dlouhého doletu. Systém vyrábí společnost Almaz-Antej, která je předním ruským dodavatelem vojenské techniky.

S-500 je univerzální dálkový a výškový záchytný komplex se zvýšeným potenciálem protiraketové obrany a s posílenou schopností zachytit balistické rakety. Nový systém je schopen zasáhnout nejen balistické, ale i aerodynamické cíle i okřídlené rakety.

Jak informovala agentura RIA Novosti, S-500 má bojový rádius 600 kilometrů a bude schopen detekovat a současně zasáhnout až deset balistických nadzvukových cílů, které létají rychlostí až sedm kilometrů za sekundu.

Reklama: