Spojené státy rozpoutaly vízovou válku proti ruským diplomatům

WASHINGTON | Washington rozpoutal vízovou válku proti ruským diplomatům, která uškodila také americkým diplomatům v Rusku, řekl novinářům velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Ivanovič Antonov, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

SS vs Ruská federace

List The New York Times předtím napsal, že Rusko odmítlo vydání víz třiceti učitelům, kteří učí na anglo-americké škole v Moskvě. Podle listu jde o pětinu všech učitelů této školy. Ruské Ministerstvo zahraničních věcí učinilo prohlášení, že americká vláda záměrně vytvořila patovou situaci, aby vymyslela další skandál.

Antonov, Anatolij Ivanovič připomněl, že v dubnu 2018 bylo ze Spojených států vyhoštěno šedesát ruských diplomatů s rodinami, celkem asi dvě stovky lidí. „Od chvíle, kdy byli ruští diplomaté nuceni vycestovat ze Spojených států, rozpoutala americká strana proti nám vízovou válku,“ řekl Anatolij Ivanovič Antonov.

„Američané nám přestali vydávat víza pro diplomaty a administrativní a technické pracovníky. Zavedli systém výměn – za každého ruského diplomata budeme muset udělit vízum americkému diplomatovi a za každého zaměstnance administrativního a technického personálu musíme dát vízum Američanovi,“ řekl velvyslanec.

Anatolij Ivanovič Antonov

„Je to rozhodnutí americké strany, i když jsem pevně přesvědčen, že naši kolegové z amerického velvyslanectví v Moskvě s tím mají stejné problémy jako my,“ dodal Antonov.

Článek The New York Times, v němž se uvádí, že americkým učitelům z anglo-americké školy bylo odmítnuto vízum označil za lživý. „Ani jednomu jsme udělení víza neodmítli,“ zdůraznil diplomat. Řekl, že podobné články jsou nátlakem a kroucením rukou: „Je to nečestné, nekorektní, a politika nátlaku na ruskou stranu stěží bude mít nějaké výsledky,“ řekl velvyslanec.

​„Je třeba vzdát se těchto populistických hesel, snahy jeden druhému uškodit, je třeba se zabývat konkrétními věcmi, řešit otázky napravení rusko-amerických vztahů,“ řekl na závěr Antonov, Anatolij Ivanovič.

Reklama: