Na velkých mezinárodních letištích je nejvyšší riziko virové nákazy

SAARBRÜCKEN | Vědci Max-Plancka-Institutu v Saarbrückenu vypočítali jak rychle se šíří patogenní viry na mezinárodních velkých letištích. Nejvyšší riziko nákazy existuje podle nich na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Při odletech a příletech existuje pro cestující, ale kromě toho i pro každého, kdo se na tomto letišti zdržuje, největší riziko možného nakažení se virovým onemocněním.

Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak vědci vzali v úvahu téměř tři a půl tisíce nejdůležitějších letišť na světě. Koeficient možného nakažení se vyjádřili pro letiště Frankfurt hodnotou 100, co na jejich stupnici hodnot představuje nejvyšší hodnotu.

Potom na základě jejich počítačového modelu platí pro letiště Heathrow v Londýně koeficient 92, pro letiště v Pekingu 97 a letiště JFK v New Yorku koeficient 91. To jsou podle jejich výpočtů letiště s nejvyššími koeficienty možného se nakažení. Na malých, odlehlejších letištích je riziko nákazy viry podstatně nižší. Po Spojených státech zavedla i Velká Británie na letištích při příletech kontroly možné nákazy viry ebola.

Virus Ebola