Lež a propaganda? Američané tvrdí, že sestřelili íránský dron. V Íránu o tom nic nevědí

WASHINGTON – TEHERÁN | Vůdce Spojených států (SS) Donald Trump prohlásil, že loď amerického námořnictva sestřelila íránský bezpilotní letoun. Podle prezidenta Spojených států byl letoun sestřelen v Hormuzském průlivu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

„Bezpilotní letoun byl zničen,“ prohlásil vůdce Trump. Americký vůdce zmínil, že íránský stroj se v Hormuzském průlivu nacházel ve vzdálenosti okolo 900 metrů od americké lodě.

Podle jeho slov bezpilotní letoun představoval pro americkou loď hrozbu. DJ Trump také vyzval ostatní země k ochraně svých plavidel.

V Íránu nic o tom nevědí

Mohammad Džavád Zaríf | reprofoto: Sputnik

Íránská vláda nemá povědomost o tom, že by dron patřících této zemi sestřelila americká armáda, tak jak prohlásil ve čtvrtek DJ Trump.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf to řekl po příjezdu do newyorského sídla OSN, kde měl jednat s jejím generálním tajemníkem Antóniem Guterresem, informovaly světové tiskové agentury AP, AFP a DPA.

„Nemáme žádné informace o tom, že bychom dnes byli ztratili dron,“ řekl Zaríf krátce po zmíněném prohlášení vůdce Trumpa.


Teherán ve druhé polovině června oznámil, že se íránským silám protivzdušné obrany podařilo sestřelit americký špionážní dron, který se dostal do vzdušného prostoru země. Dron měl být sestřelen nedaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Spojené státy tvrdí, že bezpilotní letoun byl sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru sdílel ručně nakreslenou mapu s vyznačenými souřadnicemi, kde byl dron údajně sestřelen. Dále oznámil, že hodlá věc předložit na projednání v OSN. Porušení íránského vzdušného prostoru označil za agresi.
Íránská televize ukázala úlomky amerického dronu. Podle Zarífa byly vyzvednuty v íránských vodách.