Nahradí Turecku Američany ukradené F-35 ruské Su-35

ANKARA – MOSKVA | Turecké ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí Spojených států (SS) o vyloučení Ankary z projektu na výrobu stíhaček F-35 za jednostranný a protizákonný krok, který způsobí nenapravitelné škody strategickým vztahům mezi dvěma státy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

F -35 | reprodukované foto: The Drive

Washington zveřejnil ve středu rozhodnutí o vyloučení Turecka z projektu F-35 po zahájení dodávek ruských S-400. Bílý dům prohlásil, že nákup Ankarou protiraketových systémů není slučitelný s dodávkami nejnovějších amerických stíhaček.

„Tvrzení, že S-400 ohrožují F-35, není odůvodněné. Návrh Turecka, na který Spojené státy neodpověděly, o založení pracovní skupiny pro tuto otázku za účasti NATO, je jasným příznakem předpojatosti ze strany Spojených států, a neochoty čestně překonat tento problém,“ praví se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. Označilo rozhodnutí o vyloučení Turecka z projektu za nespravedlivé.

Rusko je připraveno dodat Turecku Su-35, pokud Ankara bude chtít

Su-35 | repro: wikipedia.org

Generální ředitel ruské státní korporace Rostech Sergej Viktorovič Čemezov prohlásil, že Rusko je připraveno dodat Turecku Su-35, pokud Ankara bude chtít.

Ruská federace je připravena dodat Turecku víceúčelové stíhací letouny Su-35, pokud Ankara bude chtít, sdělil novinářům generální ředitel ruské státní společnosti Rostech Sergej Viktorovič Čemezov: „Pokud naši turečtí kolegové projeví přání, budeme připraveni projednat dodávky Su-35,“ uvedl.

Su-35 je ruský víceúčelový stíhací letoun generace 4++, který podle svých charakteristik je blízký letounům páté generace.