Import migrantů do EU

Jak se stále více řeší případy převážení migrantů neziskovkami, reaguje i Evropský parlament. Dnes (18. 6.) má hlasovat o tom, zda mají být převozníci chráněni – skrývá se to pod formulací: „vzdává hold jednotlivcům a organizacím občanské společnosti, kteří se snažili zajistit, aby se migrantům dostalo těch nejzákladnějších práv“ a „aby humanitární pomoc nebyla kriminalizována“.

Miroslav Jahoda

Z těchto návrhů nelze vyčíst nic jiného než reakci na aktuální případ německé neziskovky a dalších podobných. Navrhující poslanci tam sice píší, že migranti mají mít právo na vodu, což asi nikdo nezpochybní, ale je tam dovětek „a další práva…“.

Včera v rozpravě zaznělo už konečně, že jediným receptem na zastavení umírání na moři je australský systém pomoci v chudé zemi a nikoli v bohaté. Migrace pak ihned ustane. Ovšem čím více rozumu, tím více jakoby to vyvolávalo reakci druhé strany a některé projevy připomínaly výroky z blázince.

Mezi ně lze zařadit hysterické argument typu: – Nechápu, jak může někdo kriminalizovat život. Migranti přeci žijí. Neziskovky zachraňují život. Salvini kriminalizuje život. – V různých obměnách toto zaznělo několikrát.

Nezbývá tedy než odpovědět stejně: Jak můžou politici tak ničit život? Když mají fakticky dokázáno, že čím více migrantů pozvou, tím více se jich utopí?