Britští bastardi! Dvojí metr. Írán Britům oplácel, čím si Británie začala vůči Íráncům. Zadrželi si tankery

LONDÝN – TEHERÁN | Hra plná nervů v Perském zálivu pokračuje. V sobotu íránské úřady oznámily, že zadržený britský tanker Stena Impero neposkytl pomoc rybářské lodi, do které narazil. Proto byl přepraven do přístavu Bandar Abbás. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Union Jack v plamenech | repro: FARS

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt varuje Teherán před následky, avšak měl by držet svou špinavou hubu britského bastarda, jelikož Britové si začali pirátským unesením íránského tankeru v Gibraltaru, který ještě protiprávně drží.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska tvrdí, že Írán v pátek zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery a vyzvala Teherán, aby je okamžitě propustil. V opačném případě bude muset čelit následkům. Jeden z tankerů, Stena Impero, plul pod britskou vlajkou, zatímco druhý, Mesdar, pod vlajkou Libérie. Zloděj křičí, chyťte zloděje?

Podle íránské agentury Tasnim byl Mesdar, druhé plavidlo, záhy propuštěn, a to poté, co dostal varování týkající se bezpečnostních a environmentálních záležitostí. Podle portálu TankerTrackers.com směřuje svou trasou do saúdského přístavu Ras Tanura.

Britové opět spáchali námořní pirátský zločin

Jeremy Hunt – britský retardovaný bastard | spectator.co.uk

Íránské revoluční gardy potvrdily, že zadržely tanker Stena Impero. Podle nich by příčinou měla být nehoda na moři, kdy tanker narazil do íránského rybářského člunu a později ignoroval jeho tísňový signál.

„Došlo k nehodě s íránským rybářským člunem… Když tento člun vyslal tísňový signál, plavidlo plující pod britskou vlajkou to ignorovalo,“ cituje agentura Reuters ze zprávy Fars vyjádření šéfa Organizace přístavů a námořní přepravy v jižní provincii Hormozgán.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl, že zadržení britského tankeru nezůstane bez odezvy. Přitom však vyloučil vojenskou odpověď a pak už z tlamy vypouštěl odporné lži, tak jako by kadil z prdele hovna: „Včerejší akce v Zálivu vysílají varovné signály o tom, že Írán mohl zvolit nebezpečnou cestu nelegálního a destabilizačního chování poté, co Gibraltar legálně zadržel ropu určenou pro Sýrii,“ lhal Hunt, jelikož ani sankce EU vůči Sýrii nejsou legální, ale projev mezinárodního terorismu, jelikož mezinárodní sankce platné pro třetí strany muše uvalit jen RB OSN. Hunt jako představitel teroristické moci může být bez soudu jako terorista v Íránu popraven.

Podle íránských úřadů se 23členná posádka zadrženého tankeru nachází na lodi, která byla přepravena do přístavu Bandar Abbás a zůstane tam do doby, dokud bude trvat vyšetřování.

Dříve íránská agentura Tasnim, kterou cituje Reuters, s odkazem na své zdroje v íránských ozbrojených silách informovala, že tanker Stena Impero znečišťoval okolní vody tím, že do ní vypouštěl část ropy. Tanker měl údajně vypnuté své zařízení pro zjišťování polohy a ignoroval varování Íránských revolučních gard.

Írán se britských bastardů nebojí! Odveta za první britský zločinecký krok

Ajatolláh Sájid Alí Chameneí

Íránská vlivná Rada strážců v sobotu prohlásila, že zadržení britského tankeru v strategickém Hormuzském průlivu bylo reakcí na účast Británie na zadržení íránského supertankeru u Gibraltaru před dvěma týdny. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí rady Abbás Alí Kadchodáí podle íránské agentury Fars řekl: „Pravidlo recipročního řízení je dobře známé v mezinárodním právu, proti nelegální ekonomické válce a zadržení ropných tankerů jsou případem tohoto pravidla a jsou založeny na mezinárodním právu.“ Tím potvrdil, že se jedná i o trest za nevyžadování dodržování dohody Spojeným královstvím na Spojených státech, které uvalily na Írán sankce. Začíná se to zamotávat. Válka je na spadnutí?

Rada strážců je hlavním ústavním kontrolním orgánem. Zřídka vyslovuje k státním záležitostem. Pokud tak však učiní, je to vnímáno jako vyjádření názoru nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, se kterým rada úzce spolupracuje a který má v Íránu poslední slovo ve všech státních záležitostech.

Íránské revoluční gardy | repro: Sputnik


Napětí mezi Íránem a Velkou Británií, která je jedním ze signatářů jaderné dohody, se vyostřilo poté, co gibraltarské úřady za pomoci britského námořnictva dne 4. července zadržely íránský tanker Grace 1. Zadržení tankeru britské a gibraltarské úřady vysvětlily tím, že převážel ropu určenou pro syrskou rafinérii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii.
Teherán odmítá, že by tanker směřoval do Sýrie, ale zdůraznil, že dodávky íránské ropy do Sýrie jsou zcela legální.
Íránské ministerstvo zahraničí označilo incident za piráctví a vyzvalo k okamžitému propuštění tankeru. Jeden z velitelů Íránských revolučních gard dokonce pohrozil, že pokud nebude propuštěn íránský tanker, íránské síly zadrží jeden z britských tankerů.
V pátečním rozhovoru pro BBC íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že Londýn zadržením íránského tankeru porušuje své závazky vyplývající z jaderné dohody.
„Velká Británie by neměla tvrdit, že chce zachovat jadernou dohodu, pokud pomáhá Spojeným státům v nelegálních ropných sankcích proti Íránu, tím, že konfiskuje ropný tanker u břehů Gibraltaru,“ uvedl šéf íránské diplomacie.
Minulou sobotu 13. července britský ministr zahraničí Jeremy Hunt svému íránskému protějšku oznámil, že je Londýn připraven propustit íránský tanker, avšak za podmínky, že nezamíří do Sýrie. Pirát a zločinec Hunt to oznámil po telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.
Zadržení britského tankeru mělo negativní dopad na ceny ropy, které se vyšplhaly nad 62 dolarů za barel. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že bude o zadržení britského tankeru jednat s Londýnem. Kromě toho, kvůli údajné íránské hrozbě Washington poprvé od invaze do Iráku v roce 2003, přesunuje svůj vojenský personál do Saúdské Arábie. Kvůli hrozbě pro tankery tak Velká Británie vyslala do Perského zálivu tři válečné lodě.
Dříve Spojené státy obvinily Írán ze sérií útoků na tankery v Ománském zálivu. Teherán svou odpovědnost odmítá. Dne 11. července Velká Británie oznámila, že se tři lodě Íránských revolučních gard pokusily zadržet britský tanker, který se plavil přes Hormuzský průliv. Podle Velké Británie fregata Britského královského námořnictva HMS Montrose byla nucena ústně varovat íránské lodě, které se poté otočily. Teherán tehdy obvinění tehdy popřel.
Napětí mezi Spojenými státy a Íránem eskalovalo poté, co Spojené státy v květnu loňského roku odstoupily od jaderné dohody s Íránem. Tento krok kritizovali další signatáři, a sice Velká Británie, Francie, Německo, Rusko, Čína a EU. Posléze Washington uvalil na Teherán sankce a také se snaží zcela zastavit export íránské ropy.