O šaškárně s vyhrožováním předčasnými volbami

Prezident už na začátku této aféry řekl, že počká, jak skončí vyšetřování trestního oznámení, které bylo podáno na ředitele Národní galerie. Toto pořád platí, vyšetřování není stále dokončeno a pan prezident čeká. Neřekl bych, že jde o nějaký kompromis. Pan prezident drží svoje stanovisko, a to je celé.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Myslím, že si nepřeje, aby vláda padla. Dokonce si myslím, že to ani není ve hře. To, co se tady odehrává, je takové trapné potácení pana Hamáčka, který je dost možná jedním z osobnostně nejslabších politiků celé země. On může něco povídat, ale všichni vědí, že to v zásadě nemá žádnou hodnotu. Ještě tak vyhrožovat důchodcům nebo nechat zatýkat lidi, kteří něco napsali na internet, na Facebook, na to snad odvahou pan Hamáček stačí. Ale postavit se prezidentu Zemanovi, to je úplně nemyslitelné.

Myslím, že ČSSD z vlády neodejde. Pan Hamáček může něco blekotat nebo naznačovat, ale udělá všechno, co po něm bude Miloš Zeman chtít, protože Miloš Zeman je silný a Jan Hamáček je slabý.

Andreji, vidíš toho vola?

Obecně platí, že pro stranu je výhodnější, když je ve vládě, protože je viditelnější. Problém s ČSSD je, že její představitelé ve vládě jsou takoví, že neustále dělají strašnou ostudu, neustále proti sobě popuzují voliče, a když se jim objeví nějaká příležitost, tak ji míjejí. Na tom posledním případu je to vidět. Stalo se to, že se konečně objevil jeden z ministrů ČSSD, který má rozumné názory a má šanci na masivní lidovou podporu. Objevil nějakou zlodějnu a projevil osobní statečnost. To je to, od čeho by se strana měla odpíchnout a za Staňka se postavit.

Potom je pochopitelné, že by jí rostly preference, protože by byla viděna jako ta, která se snaží zabránit zlodějně. Co ale udělala sociální demokracie? Úplný opak. Všimněte si, že pan Hamáček nijak nezpochybňuje, že se v Národní galerii kradlo. Nezpochybňuje to, že si tam pan ředitel Fajt dával sám sobě neuvěřitelné odměny. On jenom říká, že se neodváží postavit panu Fajtovi na odpor a kvůli tomu odvolá svého nejlepšího ministra. Když se nějaká strana chová ve vládě takto, tak jí to nepomůže. Pak je to úplně jedno.

Když si vezmeme klasické sociálnědemokratické voliče, tak to rozhodně nejsou lidé, kteří by preferovali, že nějací ujetí avantgardní umělci z Prahy si budou rozdělovat obrovské peníze a že budou mizet milionové a desetimilionové částky v Národní galerii. To určitě není to, co by voliči ČSSD chtěli.


Výtah z rozhovoru

Reklama: