Američané ztrácejí důvěru v politický systém Spojených států

WASHINGTON | Téměř 56 procent Američanů je přesvědčeno, že ekonomický a politický systém Spojených států pracuje proti zájmu občanů, na toto poukázal nedávný průzkum, který se uskutečnil ve spolupráci deníku The Wall Street Journal a televizního vysílání NBC News. Pocit odcizení občanů od státu, roste ve Spojených státech od roku 2002, kdy třetina Američanů byla nespokojená s celkovou činností orgánů a hlavně s prudkým nárůstem výdajů na udržení federální moci.

Bílý dům s černým křováckým obyvatelem

Bílý dům s černým křováckým obyvatelem

Jak dále informuje slovenský zpravodajský server HlavnéSprávy.sk, tak za posledních 12 let, míra federálních výdajů vzrostla z 2 miliard USD (18 procent HDP) na 4 miliardy dolarů (což představuje více než 24 procent HDP), které se vláda chystá vynaložit v novém fiskálním roce.

„Vzhledem k velikosti ekonomiky Spojených států, bude podle Američanů Obamova administrativa nejdražší od druhé světové války. Od těch dob až dosud ani jednou náklady na udržení federální moci nepřekročily 20 procent HDP,“ říká autor materiálu. Podle odborníků, taková nízká úroveň důvěry občanů Spojených států k politickému a ekonomickému systému v zemi nebyla od roku 1992.