Boris Johnson musí chápat, že Írán nechce konflikt

MANAGUA- TEHERÁN | Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf oslovil bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona už jako budoucího premiéra země. Ze státní návštěvy v Nikaragui mu vzkázal, že musí pochopit, že Írán nechce vojenskou konfrontaci, ale jen dodržování dohod a mezinárodního práva.

Mohammad Džavád Zaríf poslal vzkaz Borisovi Johsonovi

„Je velmi důležité, aby Boris Johnson po svém příchodu na Downing Street chápal, že Írán nevyhledává konfrontaci, ale normální vztahy, které budou založeny na vzájemné úctě,“ prohlásil Zaríf v pondělí během návštěvy Nikaraguy, citovala íránského diplomata agentura AFP.

Írán zadržel britský tanker v reakci na zadržení íránského tankeru Brity. Nynější britský ministr zahraničí Jeremy Hunt tvrdí, že zadržený íránský tanker měl porušit sankce EU a vést ropu do Sýrie. Z Íránu mu odpověděli, že sankce EU jsou závazné jen pro státy EU a dovoz ropy ze strany Íránu do Sýrie je z mezinárodního práva legální.

Britský tanker byl zadržen po kolizi s rybářskou lodí, kdy na vyslaný signál SOS posádka nereagovala pokračovala v plavbě, což je porušení námořního práva.