Írán rozprášil síť agentů CIA; Někteří jsou už i popraveni

TEHERÁN | V pondělí v Íránu oznámili, že se jejich tajným službám v rámci rozsáhlé operace podařilo zadržet 17 agentů CIA. Některým z nich hrozí dlouholeté tresty vězení, jiní již mohli být popraveni. Vůdce SS Donald John Trump mezitím obvinil Teherán ze lži, tím jen hystericky potvrdil, že je to pravda. Ale co poradit tupému idiotovi do Bílého domu?

Poprava oběšením

„Zprávy o odhalení americké špionážní sítě přicházejí v době, kdy napětí v regionu roste. Íránské ministerstvo rozvědky uvedlo, že během uplynulého íránského kalendářního roku, který skončil v březnu 2019, došlo k zadržení celkem sedmnácti agentů. O rozbití špionážní sítě CIA íránské úřady informovaly již v červnu. Není ale jasné, zda pondělní prohlášení s tímto případem souvisí,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Tehdy Íránská informační agentura IRIB s odvoláním na tajemníka Nejvyšší rady národní bezpečnosti Ali Šamchaniho oznámila, že se podařilo rozbít rozsáhlou americkou síť, která se zabývala kybernetickou špionáží. Se zásahem proti americkým zpravodajcům Íránu údajně pomáhaly blíže neurčené spřátelené země.

„Vzhledem ke spolupráci mezi Islámskou republikou Írán s dalšími zeměmi v budování mezinárodní organizace pro boj s americkou špionáží, jsme poskytli našim partnerům informace, které vedly k odhalení a rozbití sítě důstojníků CIA. Rovněž došlo k uvěznění a potrestání několika špiónů v různých zemích,“ uvedl Šamchani.

V červnu byl v Íránu popraven bývalý zaměstnanec letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA.

Íránská média mezitím zveřejnila fotografie a identity některých údajných špiónů. Podle ministerstva rozvědky někteří z nich již byli popraveni, zatímco jiní jsou odsouzeni k dlouholetým trestům ve vězení. Někteří na popravu čekají.

Zveřejněné dokumenty patří zaměstnancům amerických diplomatických misí v různých státech světa. Mezi nimi je například Zach Landau z amerického velvyslanectví v Zimbabwe, nebo Eric Sanders, druhý tajemník americké diplomatické mise ve Finsku. Dále byly zveřejněny různé vizitky dalších amerických diplomatů a fotografie amerického pasu na jméno Glenna Corna.Některé osoby jsou na fotografiích zachyceny spolu s členy svých rodin.


Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

Zda všechny tyto osoby byly zadrženy, není jasné. „Zpráva, že Írán zadržel špióny CIA je zcela nepravdivá. Je v tom nula pravdy. Pouze více lží a propagandy (stejně jako jejich sestřelený dron), které šíří náboženský režim, který kolabuje a neví, co dělat. Jejich hospodářství je mrtvé a bude na tom ještě hůře. Írán je v hrozivém nepořádku!“ napsal Trump na Twitter. Tím jen potvrdil, že je to pravda, jelikož jeho prohlášení nebylo prohlášení státníka a diplomata, ale tupého idiota bez mozku.

Íránská televize v pondělí odvysílala úryvky z dokumentárního filmu Lov na krtka, ve kterém detailně popisuje operace CIA v Íránu. Úryvky zveřejnila i íránská agentura Press TV. Mezi nimi je video ženy, která je označena jako důstojnice CIA, jak se snaží ve Spojených arabských emirátech naverbovat nejmenovaného Íránce.

„V Dubaji je velký počet (íránských, pozn. red.) špiónů. Je to velmi nebezpečné,“ říká na videu žena, údajně Američanka, v perštině s přízvukem.

Na dalším videu příslušník americké rozvědky posílá špionážní vybavení agentům do Íránu. Další klip údajně zaznamenává americkou operaci v Afghánistánu. Na něm muž, který si říká Alí, sděluje možnému agentovi, že bude v Herátu a ptá se ho, zda mu může odpovědět, pokud zavolá z afghánské telefonní linky.

Celý dokumentární film má být odvysílán v úterý v 15:32 hodin SELČ.


Zpráva o zadržení amerických agentů přichází pouze několik dní poté, co Íránské revoluční gardy obsadily britský tanker Stena Impero. Stalo se tak dva týdny poté, co gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem zadržely íránský tanker plující pod panamskou vlajkou Grace 1. Ten měl údajně přepravovat ropu do Sýrie, čímž porušil sankce EU.
Londýn v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že tanker se v době zásahu Íránských revolučních gard pohyboval v ománských teritoriálních vodách. V dopise byla akce Íránu označena za nelegální vměšování.
Podle deníku The Telegraph Velká Británie, která se dříve snažila zachránit jadernou dohodu s Íránem, po obsazení svého tankeru zvažuje uvalení sankcí na Teherán.
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Velké Británie bude rázná, ale vojenský zásah vyloučil.
V pondělí britská média informovala, že Londýn do Perského zálivu pošle jadernou ponorku třídy Astute vybavenou střelami s plochou dráhou letu a těžkými torpédy. Na britských obchodních lodích budou údajně rozmístěni výsadkáři. Informoval o tom deník The Sun.
Podle navigačních dat, která zveřejnil nizozemský novinář Hans de Vreij na svém Twitteru, se v současnosti britské lodě Hormuzskému průlivu zcela vyhýbají.
Začátkem července byl do regionu vyslán britský torpédoborec HMS Duncan. V dané oblasti současně operují čtyři minolovky a výsadková loď.